Génkifejeződési vizsgálatokkal kiderítették

Előrelépés a zöldhályogkutatásban

A Stanfordi Orvosi Egyetem kutatói rájöttek, mi indítja el az idegsejtek pusztulását a különböző neurodegeneratív - azaz az idegsejtek elfajulásával, vagy pusztulásával járó - kórképekben, így pl. a zöldhályogban is.

2007.12.20 06:32medipress.hu

A csecsemőagy fejlődése során rengeteg idegsejt és kapcsolat jön létre, melyek közül számostól még a gyermekkorban megszabadul az agy. A szinapszisoknak, vagyis az idegsejtek kapcsolatainak folyamatos pusztulása eddig is ismert volt, ám a háttérben álló mechanizmusról mindeddig csak nagyon keveset tudtunk. Lényeges, hogy a kapcsolatok megszüntetése 10 éves korra befejeződik, utána már csak kóros állapotokban kezdődik el újra. Ilyen, a szinapszisok, és általuk az idegsejtek pusztulásával járó betegség a zöldhályog, az Alzheimer-kór, a szklerózis multiplex és a gyógyíthatatlan izomsorvadással járó amyotrophiás laterál szklerózis is.

Ben Barres neurobiológus professzor és Dr. Beth Stevens vezetésével a kutatóknak sikerült kideríteni, hogy a szinapszisok megjelölése az immunrendszer egy képviselőjének a komplement rendszernek a segítségével történik. A komplement rendszer egyébként a gyulladásos válasz kialakításában vesz részt, mégpedig a vérben inaktív formában keringő több mint 20 fehérje kaszkádszerű aktiválódásával. Most az is egyértelművé vált, hogy a komplement rendszer tagjai a megszüntetendő szinapszisok kijelölésében is részt vesznek, sőt, talán döntő szerepet játszanak. Barres professzorék megállapították, hogy a komplement fehérjék szintje csaknem minden egyes neurodegeneratív betegségben sokszorosára emelkedik, Alzheimer-kórban például százszorosára. Génkifejeződési vizsgálatok segítségével azt is kiderítették, hogy mely fehérjéket fejezik ki az idegsejtek legnagyobb mennyiségben, ha a szinapszis pusztulásában résztvevő asztrocita sejtek hatása alá kerülnek. Meglepő módon a C1q, az egyik komplement fehérje lett a győztes.

Ezek az új eredmények, akár teljesen új támadáspontú, a komplement kaszkádot gátló gyógyszerek kifejlesztésének alapjául is szolgálhatnak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.