Koronavírus-járvány
Egy adag vakcina akár felére is csökkenti a fertőzés továbbadásának esélyét
A vakcinák kulcsfontosságú szerepet játszanak a normális élethez való visszatérésben.
2021.04.28 13:57MTIA Pfizer vagy az AstraZeneca új típusú koronavírus elleni vakcinájának első adagja akár felére is csökkenti a fertőzés háztartáson belüli továbbadásának esélyét egy új brit tanulmány szerint.
Azok, akik megkapták a két vakcina valamelyikének első dózisát és legalább három héttel később megfertőződtek, 38-49 százalékkal kisebb eséllyel adták tovább a vírust beoltatlan, velük egy háztartásban élő embereknek - állapította meg az angliai egészségügyi szolgálat (PHE) kutatása.
A PHE immunizációs vezetője, Mary Ramsay a BBC-nek elmondta, hogy a vakcinák kulcsfontosságú szerepet játszanak a normális élethez való visszatérésben.
"Nemcsak csökkentik a betegség súlyosságát és halálozások százaik előzik meg naponta, de azt látjuk, hogy mérséklik a fertőzés továbbadásának kockázatát is" - magyarázta. Noha az eredményeket "reménykeltőnek" találta, fontosnak tartja, hogy az emberek továbbra is úgy viselkedjenek, ahogy a járvány idején, figyelve a kézmosásra, az előírt távolságtartásra.
A háztartásokban jelentős a kórokozók továbbadásának kockázata, így a tanulmány az oltásoknak arra a hatására talált bizonyítékot, hogy a továbbfertőzés esélyét csökkentik.
"Nem szabad elfelejteni, hogy ezek a vakcinák nem száz százalékos hatékonyságúak sem a súlyos tünetek megelőzésében, sem a megfertőződés ellen, de a bizonyítékok azt mutatják, bizonyos fokú védelmet adnak az ellen, hogy továbbadjuk a vírust, ha elkaptuk" - mondta Mike Tildesley, a Warwicki Egyetem járványtani szakértője. Hozzátette: a tanulmány újabb bizonyítékot nyújtott arra, hogy minél több embernek kell beoltatnia magát még akkor is, ha nem nagy a veszélye a súlyos tünetek kialakulásának. A cél az, hogy a népességen belül a védettség minél magasabb legyen és csökkenjen azok száma, akik komolyan megbetegszenek és meghalnak a Covid-19 következtében.
A PHE hasonló eredményeket vár más nagy kockázatú környezetben, köztük börtönökben, közösségi lakóhelyeken.
A tanulmány - amely még a szakértői áttekintés előtt áll - mintegy 24 ezer háztartás több mint 57 ezer kapcsolatát vizsgálta, ahol korábban beoltott embernél mutattak ki laboratóriumban koronavírus-fertőzést. Az eredményeket összehasonlították oltatlan fertőzöttek majdnem egymillió kapcsolatával.
A kapcsolatot másodlagos koronavírusos esetként határozták meg, ha a háztartásban az első pozitív teszt után 2-14 nappal azonosították egy másik ott lakónál a fertőzést.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy mind a Pfizer-BioNTech, mind az Oxford-AstraZeneca vakcinája nagy hatékonysággal csökkenti a Covid-19 fertőzését idősek körében: március végéig 10 400 halálozást előzött meg a hatvan év fölöttiek között.
A PHE arról is folytat kutatásokat, hogy a vakcináció mennyire akadályozza a fertőzést a népesség szélesebb köreiben.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:48 NGM: a kormány meghosszabbítja a kamatstopot
- 20:48 Szijjártó Péter: a kínai BYD újabb nagyberuházása 620 új munkahelyet teremt Komáromban
- 18:44 Nagy István: jó minőségű dinnyével indul a magyar dinnyeszezon
- 16:44 Nőtt a Mazda eladása az év első öt hónapjában
- 14:42 E.ON: informatikai átállás miatt késhetnek az MVM Next elszámoló számlái
- 12:42 ÉKM: forgalomterelésekkel folytatódik a Mohácsi Duna-híd és a kapcsolódó úthálózat fejlesztése
- 10:39 Agrárminisztérium: közelebb kell hozni egymáshoz a termelőket és a fogyasztókat
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06