Tudomány
Hemzseg az állatoktól az Antarktiszról leszakadt A74 jéghegy környezete - videó
A videokamerák a puha iszapban szűrögető szervezetek gazdag elővilágát követték nyomon.
2021.03.17 18:02MTIMintegy ezer nagyfelbontású fotót és egy hosszú videót készített az Antarktiszról közelmúltban leszakadt A74 jéghegy víz alatti térségéről a Polarstern német kutatóhajó, körbehajózva a gigantikus jégtömböt, amelynek környezete a felvételek tanúsága szerint hemzseg az állatoktól - közölte szerdán a bremerhaveni Alfred Wegener Intézet (AWI).
A hajó a hétvégén kerülte meg az 1290 négyzetkilométeres jéghegyet, amely két hete szakadt le a Brunt-selfjégről.
Az Alfred Wegener Intézet (AWI) által működtetett jégtörő kutatóhajó a Weddel-tenger keleti térségében dolgozott egy tervezett expedíción, amikor a jéghegy levált. Nem hagyták ki a kedvező alkalmat, és a véletlen adta lehetőséget kutatásra használták ki. Útja alatt át kellett navigálnia azon a szűk csatornán, amely a Brunt-sellf-jeget elválasztja a jéghegytől.
Kutatócsoportok rendszeresen megpróbálják vizsgálni a frissen levált selfjegek alatti vizeket, hogy megértsék az ottani páratlan ökoszisztémák működését, ám ez ritkán sikerül. A Déli-sarkvidéknek erről a szakaszáról ekkora tömb utoljára 1971-ben tört le. Ez azt jelenti, hogy a fedetlen tengerfeneket és a fölötte tornyosuló víztömeget most úgy éri a napfény, a szél és a hőmérséklet ingadozása, ahogy 50 éve nem fordult elő.
A Polarstern a tengerfenék megfigyelő és tengermélység-méréstani rendszerét (OFOBS) használta.
"Az éveken át tartó folyamatos jégborítás ellenére egy fejlett és sokszínű tengerfenéki közösséget figyeltünk meg" - idézte Autun Pursert és , az OFOBS csoport tagjait a BBC hírportálja, amely számos fotót is bemutat.
A videokamerák a puha iszapban szűrögető szervezetek gazdag elővilágát követték nyomon.
A felvételeken számos kocsánytalan szervezet látható, amelyek lehorgonyoztak a tengerfenéken szétszóródott különböző kicsiny kövekre.
"Megfigyeltünk mozgó faunát is, köztük tengeri uborkákat, kígyókarúakat, puhatestűeket, legalább öt halfajt és két polip fajt" - közölték a kutatók.
Huw Griffith, a brit antarktiszi projekt (BAS) tudósát felvillanyozták a Polarstern által küldött felvételek, "Amit találtak, az nem elképesztő, de bámulatos ilyen felvételek készítése a jéghegy leszakadása után ilyen hamar, és határozottan ez a legnagyobb terület, amelyet ily módon megfigyelhettünk" - mondta a tudós.
Rendes körülmények között a BAS végezte volna a mintavételt a hétvégén, mivel a bázisuk csak 23 kilométerre fekszik a jéghegy letörésének a helyétől. A Halley nevű kutatóállomás azonban jelenleg zárva tart.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 12:26 Kormányzati oldal: kitöltve vigye magával az oltásra mindenki a hozzájáruló nyilatkozatot!
- 12:22 Az Európai Bizottság jogi eljárást indít az AstraZeneca gyógyszercég ellen
- 12:19 Ukrajnában már több mint 41 ezren haltak bele a betegségbe
- 12:16 Németország 30 millió adagot vásárol a Szputnyik V vakcinából
- 12:10 Koronavírus-fertőzésben hunyt el Utassy Éva DK-s képviselő
- 11:41 Belélegezhető oxigént vont ki a Mars ritka légköréből a NASA
- 11:13 Gulyás: szombaton nyithatnak a teraszok
top fórum témák:
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2021.04.09 21:13
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2021.04.09 20:41
- JólVanna2020.03.13 00:19
- Tanár urak, írjatok egy töri könyvet!2020.03.13 00:00
- Most akkor mi van Iránnal?2020.03.12 23:25