Tudomány
Súlyosan veszélyezteti a mangrove erdőket a folyókból érkező műanyaghulladék
Különösen a délkelet-ázsiai mangrovékat fenyegeti a műanyagszennyezettség.
2021.01.27 18:36MTISúlyosan veszélyezteti a mangrove erdőket a folyókból érkező műanyaghulladék egy új tanulmány szerint.
A mangrovék 54 százaléka 20 kilométeres távolságban van olyan folyótól, amely évente több mint egy tonna műanyagszemetet juttat az óceánba - olvasható a Science of the Total Environment című tudományos folyóiratban megjelent jelentésben.
Különösen a délkelet-ázsiai mangrovékat fenyegeti a műanyagszennyezettség.
A Bergeni Egyetem és a GRID Arendal kutatószervezet közös jelentése az első értékelés, amely a partmenti környezet folyókból származó műanyagszennyezettségét vizsgálja - olvasható a PhysOrg.com tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
A folyók által a tengerekbe, óceánokba hordott műanyagszemét nagy része a partvidék mentén elakad, egyes partvidéki térségek azonban több szemetet ejtenek csapdába, mint mások.
A kutatók a partvidéki ökoszisztémák térképét egyeztették a folyókból származó és a tengerekbe kerülő műanyagszemétről szóló legaktuálisabb információkkal, hogy kiderítsék, mely partmenti területek a legveszélyeztetettebbek a szárazföldről érkező műanyagszemét miatt.
Eredményeik szerint a folyók deltájába kerül a folyókból származó műanyagszemét 52 százaléka, holott a deltavidékek csak a globális partvidékek egy százalékát alkotják. A sziklás partok viszont a hulladéknak csak hat százalékát fogják fel, holott ezek a vidékek teszik ki a globális partvidék 73 százalékát.
A partmenti régiók egyik típusa sem mentes a folyók szemetétől.
A tudósok megvizsgálták a korallzátonyok, a tengeri füvek és a szikes mocsarak veszélyeztetettségét az évi egy tonnányi szemetet a tengerekbe öntő folyók által.
A mangrovék a legveszélyeztetettebbek: 54 százalékuk legalább egy nagyon szennyezett folyó közelében terül el. A korallzátonyok a legkevésbé, csupán 17 százalékuk van egy ilyen folyó 20 kilométeres közelségében.
Délkelet-Ázsia a leginkább érintett terület a világon. Korábbi vizsgálatok arra jutottak, hogy a műanyagszennyeződés 86 százaléka ázsiai folyókon keresztül jut az óceánokba. Ez a fő oka annak, hogy a délkelet-ázsiai mangrovékat ennyire veszélyezteti a műanyagszennyezettség.
A délkelet-ázsiai korallzátonyok szintén jóval veszélyeztetettebbek a tengeri műanyaghulladék által, mint a Föld bármely más területén lévő korallzátonyok. Eközben úgy tűnik, az ausztráliai koralloknak sikerült megmenekülniük a műanyagszennyeződéstől.
A tanulmány szerzői szerint a hatóságoknak kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a műanyagszennyezettség csökkentésére azokon a területeken, ahol a folyók érzékeny és védett ökoszisztémák közelében jutnak el a tengerekbe.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 17:33 Orbán Viktor: május eleje után 7 és 8 millió ember lesz beoltva Magyarországon
- 16:52 Pöcegödörből mentettek kutyát az állatvédők - képek
- 16:38 Doktor Gődény szerint a külföldi sajtó korrekten számolt be a vírusellenes tüntetéséről - videó
- 15:56 Megszólalt Orbán Viktor a zárás körül kialakult káoszban - videó
- 15:44 Horror buszbaleset Lengyelországban - sok halott - képek
- 15:38 Szünetel a személyes ügyintézés a közműszolgáltatásoknál
- 14:37 Ellenzéki pártok: Nemzeti Oltási Bizottság vegye át az oltási program végrehajtását!
top fórum témák:
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2020.06.12 11:00
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2020.05.06 19:27
- JólVanna2020.03.13 00:19
- Tanár urak, írjatok egy töri könyvet!2020.03.13 00:00
- Most akkor mi van Iránnal?2020.03.12 23:25