Tudomány
Szobahőmérsékleten is szupravezetőként viselkedő anyagot fedeztek fel
Az első olyan anyag, amelynek nem kell lehűlnie ahhoz, hogy elveszítse elektromos ellenállását.
2020.10.16 00:30MTIAz energiahasználatot forradalmasíthatja egy újonnan felfedezett, szobahőmérsékleten is szupravezetőként viselkedő anyag.
Az első olyan anyagot, amelynek nem kell lehűlnie ahhoz, hogy elveszítse elektromos ellenállását, amerikai kutatók alkották meg - olvasható a BBC hírportálján.
A szupravezetők az elektromos áramot zéró ellenállással vezetni képes anyagok; ez azt jelenti, hogy az elektronok akadálytalanul mozognak anélkül, hogy egyáltalán bármennyit is veszítenének energiájukból.
Ezidáig a szupravezetés feltétele az volt, hogy az adott anyag nagyon alacsony hőmérsékletre hűljön le. Amikor 1911-ben felfedezték a fizikai jelenséget, csak az abszolút zéróhoz (mínusz 273,15 Celsius-fokhoz) közeli hőmérsékleten volt tapasztalható.
Azóta találtak olyan anyagokat is, amelyek magasabb hőmérsékleten, de még mindig nagyon hideg állapotban szupravezetők.
Az új felfedezést tévő kutatócsoport szerint eredményük hatalmas előrelépés a már egy évszázada tartó kutatásban.
Ranga Dias, a New York állambeli Rochesteri Egyetem kutatója úgy véli, a szobahőmérsékletű szupravezetők "minden bizonnyal megváltoztatják az általunk ismert világot".
A szakértő elmondása szerint az Egyesült Államokban az elektromos hálózatok az átviteli folyamatok során energiájuk több mint 5 százalékát elveszítik. A veszteség kiküszöbölése akár több milliárd dolláros megtakarítást jelenthetne, és a klímavédelemben is fontos szerepet játszhatna.
A kutatók a szupravezetést egy széntartalmú kén-hidrid vegyületben 15 Celsius-fokon figyelték meg. A tulajdonság azonban csak szélsőségesen nagy, 267 milliárd pascal nyomás alatt jelentkezik - ez a gumiabroncsokra jellemző nyomásnak a nagyjából egymilliószorosa. Ez nyilvánvalóan korlátozza a jelenség gyakorlati használhatóságát.
Dias szerint a következő feladat, hogy alacsonyabb nyomáson is létrehozzanak szobahőmérsékletű szupravezetőket, hogy nagyobb mennyiségben is gazdaságos legyen az előállításuk.
Ezek az anyagok számos területen felhasználhatók lehetnek, például a lebegő mágnesvasutak technológiájának továbbfejlesztésében, de gyorsabb, hatékonyabb elektromos eszközök létrehozásában is szerepük van.
"Segítségükkel társadalmunk szupravezető társadalommá válhat, melyben soha többé nem lesz szükségünk elemekre és akkukra" - mondta Ashkan Salamat, a Nevadai Egyetem kutatója a Nature című tudományos lapban megjelent kutatás társszerzője.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 0:00 Napi előrejelzés 12 jegy számára
- 23:26 Szlovákiában csaknem tízezer új fertőzöttet regisztráltak az országos tesztelés szombati napján
- 22:27 Romániában tömegrendezvények nélkül ünnepelték meg Havasalföld és Moldva egyesülésének 162. évfordulóját
- 21:29 Meghalt Walter Bernstein amerikai forgatókönyvíró
- 20:33 Idén 42 díjazottnak ítélték oda a KÓTA díjait
- 19:33 Az EU be fogja tartatni az oltóanyaggyártókkal a szerződéses kötelezettségeket
- 19:30 Először találtak felhő nélküli jupiterszerű bolygót csillagászok
top fórum témák:
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2020.06.12 11:00
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2020.05.06 19:27
- JólVanna2020.03.13 00:19
- Tanár urak, írjatok egy töri könyvet!2020.03.13 00:00
- Most akkor mi van Iránnal?2020.03.12 23:25