Eger felfedezése óta nem volt ilyen

Földközeli kisbolygót fedeztek fel magyar csillagászok

Az Eger kisbolygó 1982-es megtalálása óta magyar kutatók most először fedeztek fel olyan égitestet, amely a földközeli objektumok csoportjába tartozik.

2008.11.14 16:20hirek.csillagaszat.hu

Az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézete és a Szegedi Tudományegyetem együttműködésében 1997 óta folyó kisbolygó-megfigyelési program keretében most először sikerült Földünket jelentősebben, bár nem veszélyesen megközelítő kisbolygót felfedezni.

A 2008 UZ201 jelű égitestet a Piszkés-tetői Csillagvizsgáló 60 cm-es Schmidt-teleszkópjának október 25-ei felvételein azonosította Sárneczky Krisztián és Kárpáti Ádám. A képek egy sokkal távolabbi, a Szaturnusznál is távolabb járó kisbolygó megfigyelése céljából készültek, az új égitest véletlenül futott rá a felvételekre. A 20,5 magnitúdós égitest nem gyors mozgásával, hanem a mozgás szokatlan irányával hívta fel magára a figyelmet.

Pontosan merőlegesen haladt a többi kisbolygóhoz képest. Mivel a felhős időjárás miatt csak öt nappal később, október 30-án tudták újraészlelni, egy ideig probléma adódott a két éjszaka megfigyeléseinek összekapcsolásával. Végül több levélváltás után a Minor Planet Center földközeli objektumokkal foglalkozó tagja, Timothy Spahr az automata szoftver megkerülésével november 2-án tette fel a földközeli kisbolygók megerősítését szolgáló honlapra az égitestet.

A felhívás alapján néhány órával később az Egyesült Államok több obszervatóriumából is észlelték az új kisbolygót. Végül másnap kapta meg ideiglenes jelölését, amikor a Minor Planet Electronic Circularban az első hivatalos pályaelemeket is közzétették. Ezek alapján a 2008 UZ201 az Amor család tagja.

Ezek az égitestek 1,3 CsE-nél jobban megközelítik a Napot, de nem kerülnek a Földnél közelebb hozzá. Közvetlen veszélyt nem jelentenek bolygónkra, de számon tartják őket, mivel a közelebbi vagy távolabbi jövőben úgy változhat a pályájuk, hogy veszélyes égitestté válnak. Valójában külső bolygószomszédunkat, a Marsot sokkal jobban fenyegeti ez a kb. 150 méter átmérőjű égitest, mivel keresztezi a vörös bolygó pályáját. A felfedezés napján 33 millió km-re volt bolygónktól és már távolodott tőlünk.

A jelenlegi számítások szerint lehetséges legkisebb távolsága 25,5 millió km lehet, míg a Marsot akár 900 ezer km-re is megközelítheti. A távolodó égitest folyamatosan halványodik, de december elejéig a legnagyobb távcsövekkel még lehet esély a 21-21,5 magnitúdós kisbolygó megfigyelésére.

A jelenlegi számítások szerint a kisbolygó 3,55 év alatt kerüli meg csillagunkat, napközelben 1,164 CsE-re közelíti meg, naptávolban viszont 3,511 CsE-re távolodik tőle.

A pálya excentricitása 0,500, a pályahajlás pedig 3 fok. Legutóbb 1982-ben Lovas Miklós fedezett fel földközeli kisbolygót hazánkból ugyanezzel a műszerrel, csak akkor még hagyományos fotográfiai úton.

A (3103) Eger kisbolygó legalább 1,5 km átmérőjű és a Földhöz is sokkal közelebb kerülhet, mint a 2008 UZ201.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.