Kihallgatták a panaszkodó növényeket

Sír az alga!: növényi panaszok a vízszennyezésről

Izraeli tudósok a növények "panaszát" kihallgatva állapítják meg a vízszennyeződés mértékét. Lézersugárral megvilágítva a vízben lévő algákat a kutatók regisztrálják a hanghullámokat, amelyek elárulják a szennyeződés típusát és mértékét.

2008.08.18 08:15MTI

"A vörös fény jelzi, hogy valami nem stimmel a vízminőséggel" - mondta Zvi Dubinszki, az izraeli Bar Ilan Egyetem hidrobiológusa. Magyarázata szerint az alga az első növény, amelyet érint a vízminőség változása. Annak ellenére, hogy bolygónk nagy részét víz borítja, a Föld lakosságának 44 százaléka szenved a vízhiánytól. A jövőben ez a szám várhatóan növekszik a globális felmelegedésnek és a lakosság növekvő létszámának köszönhetően. 

Ahogy világszerte csökkennek a vízkészletek, úgy terjedhet az "algaalapú" vizsgálati módszer, amelynek segítségével olcsóbban, pontosabban és gyorsabban lehet tesztelni a vízminőséget, mint a jelenleg alkalmazott metódusokkal - hangsúlyozta Zvi Dubinszki. A módszer lényege az algákban végbemenő fotoszintézis mérése - e folyamat révén a növény a fényt az életműködéséhez szükséges energiává alakítja át, s eközben oxigént termel. 

Az izraeli kutató módszerét azért könnyű alkalmazni, mivel bolygónk természetes vizeiben bőséggel szaporodik az alga, amely biztosítja a légkörben jelenlévő oxigén túlnyomó részét. A mérőmódszer lézersugárral stimulálja a vízmintákban lévő algákban a fotoszintézist. Ugyanakkor a lézer által kibocsátott hő nem teljes egészében használódik fel: az alga állapotától és a fotoszintézis mértékétől függően egy része visszaverődik a vízbe, hanghullámokat keltve. 

Egy speciális víz alatti mikrofon segítségével a kutatók képesek elemezni a hanghullámok erejét és ezáltal diagnosztizálni az algák "egészségi állapotát" és a víz minőségét. "Az algáknak, amelyek az elhasznált elemek és festékgyárak okozta ólommérgezésben szenvednek, más a hangja, mint azoké, amelyeket vashiány gyötör, vagy esetleg valamilyen más toxikus anyaggal kerültek érintkezésbe" - hangsúlyozta Julia Pinkaszov kutató. 

Magyarázata szerint az algák fotoszintézisének tesztelése révén sokkal pontosabban és egyszerűbben lehet megállapítani a vízszennyezés mértékét, mint a jelenleg e célra alkalmazott vegyi, vagy radiokarbonos eljárásokkal. Zvi Dubinszki szerint amennyiben sikerül biztosítani a szükséges pénzeszközöket, a készülék két éven belül kereskedelmi forgalomba kerülhet. Az izraeli kutatók eredményeikről több tudományos folyóiratban is beszámoltak, legutóbb a Hydrobiologia című szaklapban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.