Hit és csillagászat

A világ nem omlik össze, mert a kritikus gravitáció alatt marad egy sötét energia segítségével

Castelgandolfóban, a pápa nyári rezidenciáján van a Vatikáni Csillagászati Obszervatórium székhelye. Tizenhárom jezsuita szerzetes tartozik hozzá és egy olasz pap, aki a régi felvételeket digitalizálja.

2008.01.02 09:38MTI

A szerzetesek nagy része Arizonában dolgozik, a tucsoni nagy obszervatóriumban, amellyel a castelgandolfói nem tudná felvenni a versenyt. A két obszervatórium együttműködése biztosítja, hogy a vatikáni csillagvizsgáló asztronómusai is lépést tudjanak tartani a tudomány fejlődésével - írta az El País című spanyol napilap.

A vatikáni obszervatóriumban viszont nagy érdeklődéssel kísért kongresszusokat szerveznek olyan témákban, mint például a Földhöz hasonló planéták kutatása más naprendszerekben. Az intézmény ösztöndíjasokat is fogad a világ minden tájáról. A legszegényebb országok ösztöndíjasainak kiadásait a Vatikán 75 százalékban téríti.

Az obszervatórium igazgatója a 44 éves argentin José Funes atya. 1969-ben határozta el, hogy csillagász lesz, miután a televízióban látta Neil Armstrong holdsétáját. Diplomát szerzett, majd a tudományág doktora lett. A világegyetem rejtélyei nem okoznak neki vallási problémákat. "A hit segít nekem a tudományban és fordítva. Természetes, hogy vannak konfliktusok a hit és a tudomány között és minden konfliktust meg lehet oldani párbeszéddel" - mondta a lapnak.

Az obszervatórium nyitott minden vallású és meggyőződésű ember előtt. "Nem tartjuk számon, hogy az összejöveteleinken részt vevők katolikusok-e vagy más valláshoz tartoznak, esetleg nem hívők. Ez a kérdés az ösztöndíjasok vonatkozásában sem érdekel bennünket." És példaként elmondta, hogy a júniusi konferenciájukon részt vett egy Indonéziából érkezett muzulmán nő is.

"Nem tudom, hogy léteznek-e kreacionista csillagászok, akik meg vannak győződve arról, hogy a világot hét nap alatt teremtették. Én nem találkoztam ilyennel. A világegyetem most 13,7 milliárd éves és növekszik. Örökké növekedni fog" - tette hozz Funes atya. Arra a kérdésre pedig, hogy nem omlik-e össze, így válaszolt: "Nem, mert a kritikus gravitáció alatt marad egy sötét energia segítségével, amelyet még nem értünk".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.