A dinoszauruszok kortársa lehetett
Hatvanötmillió éves teknősfaj maradványaira bukkantak
A dinoszauruszok kortársa volt a hatvanötmillió évvel ezelőtt kihalt teknősfaj, a Polysternon isonae, amelynek maradványait a spanyol Pireneusokban fedezték fel a Barcelonai Autonóm Egyetem kutatói.
2012.02.29 05:59MTIA felfedezésről a Cretaceous Research paleontológiai folyóirat online kiadásában jelent meg tanulmány.
A Pireneusokban rengeteg, a 70-65 millió évvel ezelőtti időszakból származó dinoszaurusz-fosszília került eddig elő. A paleontológusok több tucat lelőhelyet azonosítottak, ahol egyaránt találtak az utolsó dinoszauruszoktól származó megkövesedett csontokat, lábnyomokat vagy tojásokat. A Tremp-medence bolygónk leggazdagabb dinoszaurusz-lelőhelyei közé tartozik.
Ugyanakkor sokkal kevésbé ismert, hogy a korabeli ökorendszerekhez a dinoszauruszokon kívül számtalan gerinces és gerinctelen faj, növények, gombák és rovarok is hozzátartoztak. Az állatvilág jellegzetes képviselői voltak a teknősök, amelyeknek a fosszíliái viszonylag nagy számban kerülnek elő a Pireneusokban. Többnyire különálló páncéllemezeiket, vagy kisebb lemezegyütteseket találtak, amelyek segítségével a kutatók általános képet kaphattak a teknősök morfológiájáról és testméreteiről. Igen ritkán tárnak fel viszont épségben maradt teknőspáncélt, még ritkábbak az olyan leletek, amikor az őshüllők csontjai is megőrződnek.
Katalóniai Isona i Conca Della járásban két ásatási szezonban (2008-ban és 2009-ben) több lelőhelyen számos teknősfosszíliát is feltártak. A Barranc de Torrebilles-i lelőhelyen például szinte teljes fosszíliák kerültek napvilágra: több tucat páncéllemezt találtak, és egy csaknem teljes páncélt. A legfontosabb leletnek a paleontológusok egy páncél belső részének töredékét tartják. A leletek alapján azonosították és írták le
az új fajt, a Polysternon isonaet.
A Polysternon nemzetséghez tartozó két másik fajt - a P. provinciale és a P. atlanticum, valamint egy lehetséges harmadik, a P. mechinorum azonosítása már korábban megtörtént, maradványaik Franciaország déli részén és az Ibériai-félszigeten kerültek elő.
A Polysternon isonae ovális, 50 centiméter hosszú és 40 centiméter széles páncéllal rendelkezett, maradványaira igen kemény homokkőrétegben bukkantak. Mivel fosszíliáit a krétakori kihalás földtani rétegeihez közel találták, nagy valószínűséggel a Polysternon nemzetség utolsó képviselője lehetett.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:37 Horrorbaleset az M1-esen - el kellett takarni a helyszínt - képek
- 14:35 Meteorológia: az idei szezonban először mértek a Balatonnál óránként 100 kilométerest meghaladó széllökést
- 12:12 Vihar - Leszakította egy szegedi egyetemi épület tetejét a vihar
- 10:08 Vihar - Az orkán erejű szél ledöntötte a sápi református templom tornyát
- 8:05 BRFK: nem indul eljárás a megtiltott gyűlés résztvevői ellen
- 6:04 Újból földrengést mértek Csongrád közelében
- 22:03 Vihar - Meteorológia: a heves zivatarok elhagyták az országot
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06