Lankadó szárnycsapások

Kiderült, miért úsznak a felszínre a császárpingvinek

Japán kutatók szerint a császárpingvinek lankadó szárnycsapásuk miatt úsznak a felszínre levegőért egy hosszú, táplálékkereső merülést követően.

2011.12.11 22:21MTI

Siomi Kozue (Kozue Shiomi), a Tokiói Egyetem kutatója és csapata úgy véli, hogy a mélyre lebukó császárpingvinek merülési idejét az korlátozza, mennyi erőt képesek izmaik kifejteni a merülés előtt vett levegővel. A madarak szárnyaikkal evezve lökik magukat előre a vízben, ez teszi lehetővé gyors úszásukat. A kutatók tíz szabadon mozgó pingvin több mint 15 ezer merülését és három jégbe vájt lyukon keresztül a vizet megközelítő pingvin közel ötszáz merülését vizsgálták meg. A merülési idők mérése kimutatta, hogy a szabadon mozgó állatok átlagosan 5,7 perces vízben való tartózkodást követően kezdtek el a felszín felé úszni.

A jégbe vájt lyukon át közlekedő pingvinek ugyanakkor gyakran ennél hosszabb ideig is elmaradtak mielőtt visszafordultak, hogy a lyukon keresztül érjék el ismét a felszínt.

A pingvinek merülési gyorsulását vizsgálva a kutatók kiszámították, hogy átlagosan 237 szárnycsapás megtétele után kezdenek el a felszín felé úszni. Ebből arra következtettek a Journal of Experimental Biology című folyóiratban közölt tanulmányukban, hogy a felszínre való visszatérést nem az eltelt idő, hanem a szárnycsapások száma, és ezáltal feltehetően a lankadó izomerő határozza meg.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.