
Zsíranyagcsere-betegségek - évente 5,5 millió ember hal meg agyvérzésben
A szív- és érrendszeri megbetegedések kezelése jelenleg az egyik legnagyobb kihívást jelentik a magyar egészségügyben.
2006.04.08 21:27, Forrás: vmkomm
A magas koleszterinszint és súlyos következményei jól ismertek, a betegség kezelésében mégis van szükség a hatékonyság fokozására. Jelenleg a gyógyszeresen kezelt betegeknek is csak a negyede éri el a kívánt vérzsír szintet, az ún. célértéket, pedig a hosszú távú jótékony hatás csak ilyenkor érvényesül teljesen. A kutatók egyre hatékonyabb megoldásokat keresnek, így ez évtől már a magyar betegek számára is elérhető az az új terápiás megoldás, ami képes a koleszterinszint megfelezésére és használatával tízből nyolc beteg eléri a kívánt célértéket.
A szív- és érrendszeri megbetegedések kezelése jelenleg az egyik legnagyobb kihívást jelentik a magyar egészségügyben. Hazánkban az emberek több mint a fele ilyen betegségben hal meg, és a gyógykezelések fele is ezeknek a betegeknek az ellátására irányul. A szív és érrendszeri kockázati tényezők közül az egészséges életmód és megfelelő táplálkozás hiánya mellett leginkább a magas vérnyomást és a zsíranyagcsere-zavart szokás kiemelni.
A zsíranyagcsere-betegségek a felnőtt lakosság kétharmadát valamilyen módon érintik! Tudományos vizsgálatok bizonyították, hogy ezeknek a betegségeknek szakszerű, magas szintű ellátásával a szív- és érrendszeri halálozás csökkenthető, és az életkor 5-10 évvel meghosszabbítható. A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésének és gyógyításának nemzeti programja egyértelműen fogalmaz: "A cukorbetegség és a zsíranyagcsere betegség megfelelő kezelése, illetve kialakulásuknak a megelőzése, késleltetése nagymértékben csökkentheti a szív és érrendszeri betegségek gyakoriságát is."
Két okból is feltétlenül hangsúlyozni kell a megfelelő kezelést. Egyrészt minden egy százaléknyi koleszterinszint csökkenés önmagában két százalékkal mérsékeli a szívinfarktus előfordulásának kockázatát - így korántsem érdektelen a hatékonyság kérdése.
Másrészről a Magyar Terápiás Konszenzus Konferencia megállapította és egységesítette, hogy a koleszterinszint célérték 4,5 mmol/l, és kimondta az erőteljes, agresszív kezelés szükségességét is. (Azaz pl. ha valakinek 4,5 felett van a koleszterinszintje és azt diétával nem lehet ez alá szorítani, akkor ilyen - relatíve alacsony érték mellett is - gyógyszeres lipid csökkentő kezelést kell kezdeni.) Jelenleg Magyarországon mintegy 350-400 ezer embert kezelnek lipid csökkentő szerekkel, és a felmérések szerint a kezelteknek is csak mintegy 25 százaléka éri el a célértéket.
Világosan látszik tehát, hogy a magas koleszterinszint elleni küzdelem már hazánkban is folyik, azonban a hatékonyságán még bőven lehet javítani. Ha a terápia során úgy kezelik a beteget, hogy az érintett nem éri el a kívánt célértéket, akkor erőfeszítéseink jó részben hiábavalóak voltak - hiszen a célérték megállapításának a lényege éppen az, hogy nagyszámú tudományos vizsgálat szerint ezen érték fölött hatványozottan (exponenciálisan) megnő a szövődmények kockázata.
A betegeknek tehát semmiképpen sem szabad megelégedniük pusztán a koleszterinszint csökkentésének tényével, hanem olyan ellátásban kell részesülniük, amellyel megvalósul a célérték elérése. Ez az életmódbeli előírások betartásán, a felírt készítmények pontos és előírásszerű szedésén túl jelentheti akár azt is, hogy ha a kapott kezelés mellett sem megfelelő az eredmény, akkor a kezelőorvosának a terápia változtatását is érdemes kezdeményezni. Nem véletlen, hogy a már említett Terápiás Konszenzus Konferencia is egyik fő céljaként jelölte meg, hogy a "szorosabb orvos-beteg kapcsolat révén minél többen érjék el a célértéket."
Mivel a koleszterinszint életmódváltással és diétás módszerekkel csak korlátozottan (nagyjából max. 15 százalékkal) csökkenthető, így a terápiás cél (célértékek) elérésében megkerülhetetlen szerepe van a gyógyszeres kezelésnek is. A koleszterinszint csökkentő készítmények -az ún.sztatinok-csoportjának kutatói a koleszterinszint-csökkentő készítmények - az ún. "sztatinok" - csoportja számtalan különböző molekulából áll, a kutatók folyamatosan keresik az egyre hatékonyabb megoldásokat. E fejlesztőmunka eredményeképpen a terápiás eszköztár Magyarországon az idei évtől egy, az eddigieknél 2x-4x hatékonyabb új gyógyszerrel bővül!
A klinikai vizsgálatok eredményei szerint az új készítmény akár alacsony dózisban és egyedül adva is képes megfelezni (!) a kezelt beteg induláskor mért "rossz" koleszterinszintjét (LDL-C érték). Így a betegnek elegendő e gondra egyetlen gyógyszert szednie. Másfelől tudományos eredmények utalnak arra, hogy a koleszterinérték tartósan felére csökkentése esetén az érelmeszesedés folyamata akár meg is állhat!
A gyógyszer másik nagyon fontos újdonsága, hogy alkalmazása során 10 kezelt betegből 8 elérte a kívánt célértéket! Ez azért figyelemre méltó, mert Magyarországon jelenleg 10 betegből csak alig több, mit 2 éri el a kívánatos szintet. Az elsődleges nyereség természetesen megnyert életévekben vagy elmaradt szívinfarktusok számában mérhető, de azért arról sem szabad elfeledkezni, hogy ez a kezelés sokkal költséghatékonyabb is.
![]() | ![]() |
Kapcsolódó írások:
Amit a szív és érrendszeri megbetegedésekről érdemes tudni
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06