Itt az újabb Big Brother - a csimpánzok már gyülekeznek

Nyolc bonobo a főszereplője annak a tudományos kísérletnek, amelynek célja: minél többet megtudni önmagunkról, emberekről, az evolúciós fejlődésről.
2005.05.13 14:10, Forrás: ma.hu

Amerikai kutatók bejelentették, hogy nyolc bonobo részvételével hamarosan tudományos vizsgálatba kezdenek. (A bonobo a csimpánzok egyik alfaja, pigmeus csimpánzként is ismert, és abban áll a legközelebb az emberhez, hogy a legtöbbet jár felegyenesedve, valamint szemből szerelmeskedik.)

A csimpánzok a számukra speciálisan felépített, 18 szobás otthonukban éjjel-nappal együtt fognak élni. Egy 2,8 hektáros szabadtéri tartózkodási helyük is lesz, három különálló udvarral, toronyépületekkel és nagy üvegházzal. Több mint 30 kamera folyamatosan követi és rögzíti majd a majmok között kialakuló barátságokat, küzdelmeket és intim pillanatokat.

Négy fiatal, 5-8 éves és négy idősebb, 20. életévét már betöltött bonobo a tagja a csapatnak, közülük öten már meg is érkeztek az USA Iowa államában található majomfarmra (Great Ape Trust).

Azonban a Big Brother-szerű televíziós show-műsorral ellentétben ennek a projektnek komoly tudományos célja van: megvizsgálni, hogyan alakult ki és miképpen fejlődött az evolúció során a nyelv, a tanulás, a kultúra. A helyszíni szakembereken kívül további beavatott kutatók is tanulmányozhatják az állatok viselkedését a világ bármely pontján az Interneten keresztül.

A kísérlet fővédnöke Sue Savage-Rumbaugh, a Georgia Állami Egyetem pszichológusa, egyben a majmok és az ember közötti kommunikáció világhírű szakértője. Hírnevét azzal alapozta meg, hogy a Kanzi nevű fiatal bonobót megtanította kívánságai kifejezésére és kérdések megválaszolására. Kanzi - aki már szintén a kutatómunka helyszínén tartózkodik - mondatokban képes kommunikálni szavakat szimbolizáló szóképek segítségével, nyelvtehetsége pedig megfelel egy 2-3 éves gyerek szintjének.

"Eddigi tapasztalataim azt mutatják, hogy amennyiben megfelelő a környezet számukra, a csimpánzok, orángutánok és bonobók villámcsapás-szerűen képesek tanulni" - nyilatkozta Savage-Rumbaugh.

"Fantasztikus kezdeményezés"

Thomas Suddendorf, az ausztrál Queensland Egyetem pszichológusa kétségeit fogalmazta meg a kutatómunka sikerességét illetően. Úgy véli: a csimpánzok képességei korlátozottak, nem tudnak elvont fogalmakat - mint például múlt és jövő - kifejezni, és minimális hajlandóságot mutatnak arra, hogy tanuljanak.

"Mindezek mellett ez egy abszolút fantasztikus kezdeményezés. Rengeteg dolgot fogunk megtudni az emberi evolúcióval kapcsolatban, emberszabásúak tanulmányozása révén" - tette hozzá a lélekbúvár.
(Forrás: The Sydney Morning Herald)

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

Sírva gyászoló bangladeshi majmok Új főemlős fajt fedeztek fel?

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.