Titkos mintát rejtegetnek a pí tizedesei?

Miközben a matematikusok évszázadok óta vizsgálgatják a pít, a kör kerületének és területének kiszámításához szükséges számot, két fizikus most talán újra felkeltheti az érdeklődést a rejtélyes 3,14 iránt.
2005.05.02 13:54, Forrás: National Geographic Online

Természetesen a pí nem 3,14-gyel egyenlő, ennél valamivel nagyobb, irracionális szám (vagyis nem írható fel két egész szám hányadosaként, nincs olyan tört szám, amellyel egyenlő lenne). A "píben" a hármas, illetve a tizedesvessző utáni hat jegy például: 141592. A végtelenségig folytathatnánk a tizedesek felsorolását, számítógépek is "mindössze" a pí 200 milliárdodik(!) tizedeséig jutottak a számítgatásokban. Míg azonban a matematikusok a pível babráltak, addig a fizikusoknak egy egészen újszerű ötletük támadt.

Közismerten jó generátor

A Purdue Egyetem két fizikusa arra gondolt ugyanis, hogy a pí közismerten jó "véletlenszám-generátor", vagyis a tizedesek előfordulását véletlenszerűnek tartják ebben a mágikus számban. Éppen ezért teszt alá vetették a pít, és összehasonlították más véletlenszám-generáló módszerekkel, harminc számítógépes szoftverrel és egy kaotikus fizikai rendszerrel. Kiderült, hogy a pí "teljesítménye" nem rossz ugyan, de például a számítógépes programoktól szignifikánsan (jelentősen) elmarad, ugyanakkor néhány más módszernél azért hatékonyabbnak tűnik a "mágikus" számot használni.

Mindez arra a következtetésre juttatta a két fizikust, hogy talán a pí számjegyei mégsem teljesen véletlenszerűek, esetleg valamilyen szabályszerűség megfigyelhető az irracionális szám tizedesei között. Shu-Ju Tu és Ephraim Fischbach, a Purdue két említett kutatója természetesen nem állítja biztosan az International Journal of Modern Physics C tudományos folyóiratban megjelent cikkében, hogy valamilyen "kód" rejlik a píben, mindössze annyit sugallnak - pestiesen szólva -, hogy valami éppenhogy "stimmel" benne, és ezért további kutatásokat, vizsgálatokat javasolnak a pível kapcsolatban. Fischbach a német Spiegel Online híradása szerint arra is rámutatott például, hogy egyetemükön eddig a pí ismert tizedesjegyeinek mindössze 1 százalékát vizsgálták meg a matematikusok, vagyis távol állnak attól, hogy mindent ismerjenek ezzel a számmal kapcsolatban.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!
Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.