Techno és hard rock: veszélyben a tüdő?

Belga kutatók szerint a hangos rock- vagy technozene a tüdő megbetegedését, légmell állapotának kialakulását okozhatja.
2004.09.30 11:45

A kutatók úgy vélik: a hangos zene, mint például a heavy metál vagy a techno olyan állapotot hozhat létre, amely spontán légmellként ismert, azaz a tüdőből levegő áramlik át a mellhártya üregébe, a mellhártyának mellkasfali és tüdőzsigeri lemeze közé.

Fiatal, magas termetű, dohányzó felnőttek különösen ki vannak téve a betegség veszélyének, amely légzési nehézségekkel, mellkasi fájdalommal jár.

Dr. Marc Noppen, a brüsszeli Academic Hospital AZ-VUB tudósa és kollégái a Thorax magazinban elsőként számoltak be a hangos zene ilyen jellegű ártalmairól.

Pácienseik közül hárman egy rock-koncerten vagy éjszakai klubban a hangszórók közvetlen közelében tartózkodtak, amikor a légmell kialakult. A negyedik beteg az autójában 1000 Watt teljesítményű mélyhangsugárzókat használt.

Az ismert, hogy nagy robbanások, detonációk a tüdő károsodását okozhatják, mivel az azt körülvevő levegő nyomása megváltozik.

Noppen szerint a hangos zene a tüdőre nézve azzal okozza a problémát, hogy kisebb, ismétlődő légáramok sorozatát hozza létre. Az ismétlődő dübörgő, alacsony frekvenciájú hanghullámok végigrezegtetik az egész testet, a tüdő rezgése által levegő "szakad ki" onnan, amely aztán a mellhártya-üregbe áramlik.

Ausztrál kétségek

Dr. Christine Jenkins, a sydney-i Woolcock orvosi kutatóintézet légzés-specialistája a belga jelentést érdekesnek, de nem bizonyító erejűnek tartja.

"Az tény, hogy például a magas frekvenciájú, nagyenergiájú hangok - mint amelyek építkezések környezetében hallhatók - a fülre ártalmasak lehetnek" - nyilatkozta. "Ez a tanulmány viszont az alacsony frekvenciájú, nagyenergiájú hangok hatásait elemzi, amelyek annak a rockzenének a jellegzetességei, amelyet a vizsgált személyek hallgattak."

Fontos megjegyezni, hogy a tanulmányban leírt valamennyi páciens a 10-es éveik végén, 20-as éveik elején járó magas, vékony testalkatú fiatal férfi volt, hárman közülük erős dohányosok. Kettőjüknél korábban kötőszöveti rendellenességet állapítottak meg, amely legyengíthette tüdejüket és így az fogékonyabbá vált a megbetegedésre.

A doktornő hozzátette: általánosságban is igaz, hogy nehéz súly felemelése során a légzés visszatartása szintén járhat spontán légmell bekövetkezésével.

"Nagy valószínűséggel a légmellre való hajlam és a környezeti hatás - jelen esetben a hangos zaj - kombinációja állhat a háttérben."

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

A vörösbor tüdőbetegség ellen is védelmet nyújthat

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.