Mi mindenre jó a megvehagyma? - Megtudjuk az Orfűi Megvehagyma Kincseskönyvből!

Baranya megyében szinte mindenki ismeri a Mecsek lankáin és erdeiben tavasszal zöldellő növényt - most más is megtudhatja, mennyi mindent gyógyít.
2007.03.13 12:38, Forrás: Alexandra Kiadó és Könyváruházak

A Szamárfül Kiadó gondozásában megjelent az Orfűi Megvehagyma Kincseskönyv, receptekkel, tanulmányokkal és fotókkal tarkítva.

Baranya megyében szinte mindenki ismeri a Mecsek lankáin és erdeiben tavasszal zöldelő növényt, másfelé vagy csak hallomásból, vagy a zöldségkereskedők kínálatából, bioüzletek pultjairól, borsos árat fizetve érte. Pedig errefelé, főképp a Pécs és Orfű közötti területen, de akár Pécs-Vasas táján is, ősidők óta zölddel festi át tavasszal az éppen csak rügyező fák alatti rozsdás avart.

Orfűn, a Muskátli étterem melletti Kemencés udvarban minden év áprilisában megrendezzük a medvehagyma napokat, idén április 14-15-én, szombat délelőtt avatva és fölszentelve a medvehagyma szobrot. Ekkor mutatjuk be Orfűn is az Orfűi Megvehagyma Kincseskönyv című kötetet, benne tanulmányokkal, versekkel, ételreceptekkel és ragyogó fotókkal.

Hogy mi mindenra jó ez a sokoldalú növény?

Íme: étvágyjavító, de használható gyomor és bélpanaszok ellen, valamint szélhajtásra is, gyomor és béltisztításra, akár fertőtlenítésre is, hasmenés ellen, bélféreg űzőként és szívzavarok csökkentőjeként. Csökkenti az artériák meszesedését és a koleszterinszintet, jó mellkasi hurutok ellen, enyhíti a reumás panaszokat, de például vese, vér és hólyagtisztító is, és gyorsítja a sebek hegesedését, valamint segíti a salakanyagok ürítését is. Vérnyomáscsökkentő, memóriafrissítő, csökkenti az alkoholéhséget, de stresszt oldó is. Férfiakra és nőkre is ható potencianövelő, a szervezet ólommentesítője.

Különféle étkek kiegészítője:

Zsíros és vajas kenyérre reszelve ízesítőként ehető, fokhagymás (medvehagymás) túróként, salátaként (forrázás nélkül), levesek ízesítésére is használható, mártások készítéséhez, húsos ételekhez ízesítőnek és tölteléknek, teaként, sós sütemények készítéséhez, pogácsákhoz, rétesbe és palacsintához.

A kötet fülszövege:

Mi ez a büdös fokhagymaszag?! - kérdik az Orfű felé tartó országjárók, akik még soha nem láttak medvehagymát, ezt a fokhagyma és a spenót értékeit hordozó erdei növényt.
A fokhagyma jól hat az érrendszerünkre, élénkít, csökkenti a vércukorszintet, s a szívünket is védi. Ovidius szerint potencianövelő hatású. Az óegyiptomi esküt a fokhagymára tették le: a naprendszer szimbolikus gyógynövényeként tisztelték. A Kheopsz piramis építői is ették, s amikor egy napon nem érkezett meg a fokhagyma, sztrájkba fogtak.

Napkeleten nemi izgatószerként használták. A görögök még a kakasaiknak is adtak belőle, s a viadalokon szexuális izgalmat váltott ki a bűz a kakasokból. Roman Polanski filmjében, a Vámpírok báljában azt bizonygatta, hogy ettől a szagtól a vámpírok hátán feláll a szőr, és világgá futnak, csak ne kelljen magukba szívni ezt a kibírhatatlan szagot. Nos, ez az a szag! Orfű környékének medvehagyma szaga, mely - bár fokhagyma szagú -, kibírható! Elég a medvehagyma szőnyegen sétálni: elmúlik a tavaszi fáradtságunk.

Ez a kis könyv mindent elmond egyik legfontosabb természeti kincsünkről. Orfű pedig várja a kincskeresőket - írja Nagy Bandó András a könyv ajánlásaként.

print cikk nyomtatása
comment Szólj hozzá!

Kapcsolódó írások:

A fokhagyma mégsem véd Mi kell a jó szexhez? - szerszám és fokhagyma Az esőzések miatt rohad a makói hagyma - az eddig betakarított termés is rossz minőségű Éjszakai hagymaszedők buktak le A makói hagyma kiszorul a piacról Csodatévő gerezdek: a fokhagyma A makói hagyma helyett az olcsó kínai kelendőbb az uniós piacon Makói hagyma Kínából

Belépés és regisztráció
Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.