A szép vállakért

Nincs többé korpa!

Korpásodásról akkor beszélünk, ha a fejbőr elhalt sejtrétege pikkelyszerűen, szabad szemmel is jól érzékelhető módon válik le.

2010.07.05 16:11napidoktor.hu

A hajas fejbőrön éppúgy, mint a test többi bőrfelületén, az elöregedett, elhalt hámsejteket folyamatosan újak váltják fel.
 
Amennyiben a bőr hámlásának ritmusa normális, nem alakul ki túlzott sejtelhalás, és ilyenkor a hámlás szinte észrevehetetlen.
 
Az egészséges fejbőr háromhetenként újul meg, és a leváló hámsejtek láthatatlanul kicsik. Korpásodás esetén a hajas fejbőrön gyulladás alakul ki, amely meggyorsítja a fejbőr felső hámrétegének leválását, így szemmel láthatóvá válik a fejbőrön, illetve a hajszálak tövén a korpának nevezett levált szaruréteg. 

A korpás fejbőr nagyon gyakran viszket, emellett a ruhára hulló korpa látványa is sokszor zavaró. Száraz korpásodás esetén a faggyútermelődés nem kóros, a fejbőr nem zsíros, így a korpa nem tapad a hajhoz. Ilyenkor a haj legtöbbször száraz, fénytelen, könnyen letörik, igen nehezen fésülhető.
 
Hátterében genetikai tényezőkön kívül helytelen táplálkozás, B-vitamin hiány, a fejbőr megfázása, vegyi anyagok (pl. hajfesték, szőkítő anyagok) károsító hatása, kevés folyadékbevitel, stressz, legyengült általános állapot állhat.

Zsíros korpásodás esetén a fokozott faggyútermelés miatt a leváló hámsejtek összetapadnak, és nehezen távolíthatóak el a fejbőrről. 

Ezt a betegséget az androgén hormonok által kiváltott fokozott faggyútermelés okozza.
 
Anyai androgén hormonok hatásra már a csecsemők fejbőrén, általában az első hónap végére vastag, sárgásbarna felrakódás, koszmó alakulhat ki, ami a babáknál gyakran 8-10 hónapos korig is megfigyelhető.
 
A korpásodás kezelése
 
Száraz korpásodás esetén fontos, hogy két hajmosás között legalább három nap teljen el, mert a bőr természetes védelmét a samponnal gyengítjük, és 48 óra alatt áll helyre az eredeti állapota. 

A korpás haj megelőzésére gyakori hajmosáshoz kímélő, a bőr PH értékének megfelelő sampon használata ajánlott, mellyel meggátolható a korpa kialakulását elősegítő kórokozók elszaporodása. 

Ugyanezt a célt szolgálja a hajmosást követően vízben oldott, savas hidratáló folyadék alkalmazása. 

Zsíros korpásodás esetén nagyon jó hatású a szalicilsavat és ként tartalmazó olaj éjszakára történő alkalmazása (bemasszírozása és sapkával vagy kendővel történő befedése), majd reggel kénes samponnal történő hajmosás.

Gyógynövények a korpásodás ellen
 
A zsályában található csersav és természetes illóolajok hathatós segítséget jelentenek a korpa ellen. Öntsünk egy evőkanálnyi zsályát egy pohárnyi forrásban lévő vízhez, kevergessük meg, hagyjuk, amíg kihűl, szűrjük le, majd pedig finoman masszírozzuk a fejbőrbe, és öblítsük le a hajat vele. 

Ha kell, használjuk a körömvirág virágát, tölgyfakérget, martilaput vagy bojtorjánlevelet a zsályánál leírt módhoz hasonlóan. Az Aloe leve is kiváló tulajdonságokkal rendelkezik a korpa terjedésének meggátolásában.
 
A növény friss levét dörzsöljük közvetlenül a fejbőrünkbe! Vágjunk fel egy közepes méretű hagymát (nem kell felaprózni, elég, ha felosztjuk néhány részre). A felvágott hagymát rakjuk bele egy pohárba, majd pedig töltsük fel a poharat a feléig alma- vagy szőlőecettel. 

Hagyjuk állni egész nap meleg helyen. Végül vegyük ki a hagymát, majd pedig az így elkészített természetes „balzsamot” finoman masszírozzuk bele a fejbőrbe.
 
A hennának is fantasztikus hatása van a korpásodás ellen. Rakjunk két evőkanálnyit egy liter forrásban lévő vízbe, szűrjük le, majd miután kihűlt, öblítsük le vele a hajunkat.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.