Fejlődés
Kínában az óvónők nagy része már robot
Robot segíti az óvónők munkáját Kínában már mintegy 600 óvodában: a 60 centiméter magas, kerek fejű és érintőképernyővel ellátott oktatási segédeszköz történeteket mesél és logikai gyakorlatokat kínál a gyermekeknek.
2018.08.30 06:48MTI
A fehér színű, tömzsi, kar nélküli Keeko robot kis kerekeken gördül. Beépített kamerái nemcsak tájékozódását szolgálják: a kicsik videót is készíthetnek vele.
Kínában a robotok már órákat tartanak, idős embereket segítenek, vagy a törvényekben segítenek eligazodni. A Keeko cég fejlesztőinek célja, hogy általánosan elfogadottá tegyék oktatási segédeszközüket az iskolákban.
A Peking elővárosában, Jisvindben lévő óvoda kis ember alakú tanára a sivatagban eltévedt kis herceg történetét mondja el gyermekhangon. A gyermekek feladata, hogy a padlón szőnyegekkel rekonstruálják a mesehős útját, amely a robot képernyőjén látható. Minden helyes válaszra Keeko lelkesen reagál, piros szív formájú szemével pislogva.
"Az oktatás manapság már nem egyirányú dolog, a tanárral, aki tanít és a diákokkal, akik tanulnak" - mondta Candy Hsziong, aki a Keeko robotok iskolai alkalmazására készíti fel a pedagógusokat.
A Keeko cég Kínán kívül más ázsiai országokban is terjeszkedni kíván.
A Made in China 2025 elnevezésű program keretében Peking jelentős befektetéseket hajt végre a mesterséges intelligencia területén. A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IRF) szerint Kína használja a világon a legtöbb ipari robotot, üzemeiben 340 ezer ilyen berendezés működik.
A ResearchInChina pekingi kutatóintézet szerint a szolgáltatási robotok (az orvostechnikai berendezésektől az automata porszívóig) kínai piaca 1,32 milliárd dollár (367,5 milliárd forint) volt tavaly, 2022-ig pedig várhatóan eléri a 4,9 milliárd dollárt.
Egy kínai cég tavaly társalgásra, mosogatógép működtetésére, bonyolult arckifejezések mutatására, sőt szexuális kapcsolat létesítésére is alkalmas robotokkal rukkolt elő.
Idén mutatták be a mesterséges intelligenciára épülő iPal kínai oktatási robotot.
Hszie Ji, a robotokat tesztelő óvoda igazgatónője szerint azonban messze még az az idő, amikor a robotok helyettesíthetik a hús-vér tanárokat. "A tanításhoz képesnek kell lenni az interakcióra, emberi érintésre, szemkontaktusra, arckifejezésekre. Ez nem csak a nyelvről vagy a tartalomról szól".
A 10 ezer jüanba (408 ezer forint, egy kínai óvónő átlagos havi bére) kerülő Keekonak ugyanakkor vannak előnyei is. Hszie Ji például azt kedveli rajta a legjobban, hogy "érzelmileg stabilabb, mint az emberek".
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Új leányvállalattal bővült az OTP csoport
- 5:30 Gagarin 'útvonalán' tervez turistákat felbocsátani az űrbe a Roszkoszmosz
- 4:30 2019 az építés esztendeje lesz a magyar mezőgazdaságban
- 3:30 AM: Magyarország eleget tesz az EU légszennyezés-csökkentési követelményeinek
- 2:30 Interaktív Móricz-kiállítás nyílt Leányfalun
- 1:30 GetCloser Jazz Fest - Kenny Garrett, Patricia Barber és az Aguas Trio a MOMkultban
- 0:30 Új tudományos-ismeretterjesztő könyv jelent meg a kutyákról
top fórum témák:
- Spinning edzés: Állóképesség és zsírégetés2019.02.21 10:03
- Kedvenc zenéink2019.02.17 09:45
- Ingyen internetet adna a Jobbik2019.01.29 12:28
- Tanár urak, írjatok egy töri könyvet!2019.01.02 17:23
- Ez forradalom!!! - Gyurcsánynak és Orbánnak mennie kell!!!2018.12.09 10:12