Karácsonyi csemegék

Jaj de jó a habos sütemény! - bejgli, mézeskalács és társai

Miért épp mézeskalács és szaloncukor, netán habcsók kerül a fára; hogyan érdemes bejglit sütni, mákosgubát készíteni?

2007.12.24 06:59ma.hu

A karácsony elképzelhetetlen szaloncukor, bejgli vagy habcsók nélkül, de hogy miért épp ezek az alapédességek, arra nehéz magyarázatot találni. A mézeskalács eredete évszázadokig is visszanyúlhat, köztudott, hogy ez az az édesség, aminek nemhogy árt, ha sokat áll, hanem még használ is, hisz minél több ideje sütötték, annál omlósabb a tésztája. Nem véletlen, hogy a karácsonyfára akasztva is sokáig kitart, már ha a gyerekek (és felnőttek) hagynak neki időt.

Ráadásul a méz nagyon tápláló és egészséges alapanyag, arról nem is beszélve, hogy a régmúlt időkben csak a leggazdagabbak kiváltsága lehetett, így ha valakinek a karácsonyi pompához a mézeskalács is hozzájárult, a különlegesség érzését keltette. A mézeskalács ezen kívül nemcsak a szemnek és a szájnak okoz kivételes élvezetet, hanem az orrnak is, gondoljanak csak a friss fenyőillatra, amint keveredik az édes-fűszeres mézeskalács-illattal!

Szaloncukor

Jóval újabb keletű találmány a szaloncukor, amit már a hőskorban is színes papírba csomagoltak, manapság pedig nemcsak az ízek között válogathatunk, de a mostanában oly gyakori egy-vagy kétszínű fákhoz illően azt is eldönthetjük, hogy ugyanazt az ízt kék avagy piros papírba csomagolva szeretnénk-e megkapni. A szaloncukor régen különleges csemege volt, a nagy nevű cukrászdákban hatalmas mennyiségek készültek belőle.

A szaloncukor mára gyakorlatilag teljesen elterjedt édességgé vált, a legegyszerűbb, olcsó kiviteltől egészen a legdrágább különlegességekig minden változat megtalálható az üzletekben és az utcákon, ízben és csomagolásban egyaránt. A csillogó, színes fa fényét tovább emelheti az ugyancsak ízletes habcsók. Míg a szaloncukrot viszonylag nehezebb házilag elkészíteni, addig a mézeskalácshoz hasonlóan a habcsók is olyan csemege, amit bárki könnyen megsüthet saját maga is, ez kiváló közös program lehet akár a gyerekekkel közösen is.

Nem ehető, ám hasonlóan a fentiekhez élelmiszer-alapú díszek lehetnek a narancs- vagy citromkarikából, miután kiszárítottuk, egyszerűen csak fel kell akasztani a fára, egyszerű, de illatozó és ízléses dísze lehet a fának.

Ha pedig már a fa fel van díszítve, ne maradjon ki a finomságokból az asztal se, melyre a fent említett édességeken kívül kerüljön bejgli és mákos guba is. Utóbbi év közben is elő-előkerül, de a bejgli szinte kizárólagosan a karácsonyt jelképezi. Három ízben készül, a mákos és a diós régre nyúlik vissza, míg az utóbbi években egyre inkább kezdett elterjedni a gesztenyemasszás változat is - mind igazán finom csemege, akár karácsony este desszertként, akár karácsony első és második napján, reggelihez, vacsorához.

Ha pedig még nem került sor a finomságok elkészítésére, álljon itt néhány recept az utolsó pillanatok megkönnyítésére!

Diós-mákos bejgli (2-2 rúd)

Tészta: 56 dkg finomliszt, 21 dkg vaj, 2 dkg élesztő, 3 dkg cukor, csipetnyi só, 2 tojássárga

Diótöltelék: 30 dkg darált dióbél, 25 dkg porcukor, másfél reszelt alma, 5 dkg sárgabaracklekvár, 5 dkg mazsola, 8-10 dkg apróra vágott birsalmasajt

Máktöltelék: 30 dkg darált mák, 25 dkg porcukor, 7 dkg mazsola, 1 zacskó vaníliás cukor, 2,5 dl tej, csipetnyi só, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, 3 szem összetört szegfűszeg

A lisztet a vajjal elmorzsoljuk. Az élesztőt a cukorral együtt egy deciliter tejben elkeverjük, majd ötpercnyi várakozás után hozzáöntjük a vajas liszthez. Hozzátesszük a többi alkotórészt és jól összedolgozzuk, míg sima lesz. Négy egyforma részre osztjuk, majd a tetejét belisztezve konyharuha alatt duplájára kelesztjük.

Amíg kel, van idő a töltelékek elkészítéséhez. Fél deciliter vízben felforraljuk a cukrot, és hozzáöntjük a darált dióhoz. Ízlés szerint reszelt almával, összevágott birsalmsajttal, mazsolával és sárgabaracklekvárral keverjük. Miután egyet rottyan, a tűzről levéve hagyni kell kihűlni a masszát. A mákos töltelékhez a mákot összekeverjük a tejjel, a cukorral és a mazsolával, és fűszerezzük.

Amikor kész, és a tészta is megkelt, a cipócskákat egyenként vékonyra nyújtjuk, és megkenjük a diós és mákos töltelékkel. Miután feltekertük, egymástól legalább 3-4 centi távolságra tepsibe rakjuk a rudakat. Fél órát állni hagyjuk, tojássárgájával megkenve a tetejét előmelegített sütőben aranybarnára kell sütni.

Mézeskalács

Hozzávalók: 10 dkg margarin vagy vaj, 10 dkg cukor, 10 dkg méz, 2 egész tojás, 20 dkg liszt, 1 dkg szalalkáli, 1/2 kávéskanál gyömbér, szegfűszeg és fahéj, 5 dkg cukrozott narancshéj, kevés zsemlemorzsa

Kerek vagy hosszúkás formát választunk, amit zsiradékkal kikenünk, zsemlemorzsával beszórunk. A vajat vagy margarint keverjük habosra a cukorral, keverjük hozzá az előbb megforralt mézzel a kockára vágott narancshéjat, és tegyük hozzá a felhabosított tojásokat, végül lisztet, fűszereket, szalalkálit keverjünk bele. Ezután öntsük az előkészített formába. Közepesen meleg sütőben 40 percig süssük.

Habkarika

Hozzávalók: 3 tojás, 1 teáskanál citromlé, 15 dkg cukor, színes cukormorzsa

A tojások fehérjét a legmagasabb fokozaton kemény habbá verjük, és hozzákeverjük a citromlevet. Apránként belekeverjük a cukrot és addig verjük tovább, amíg a késvágás látható marad benne. A habmasszát nagylyukú nyomózsákba töltjük és sütőpapírral bélelt tepsire (kb. 6 cm átmérőjű) karikákat spriccelünk. Tarka cukormorzsával megszórjuk, néhány órán át száradni hagyjuk, majd az előmelegített sütőbe helyezzük.

Villanysütőnél: 100-120 C, gázsütőnél 1-2-es fokozat, sütési idő: 120-140 perc. A karikákat konyhai rácsra téve hűlni hagyjuk, majd tetszés szerint ételfestékkel színezett porcukormázzal, süteménydíszekkel, tarka szemcsés cukorral díszítjük.

 

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.