A Vatikán és az első lombikbébi reagálása

Robert Geoffrey Edwards kapta az orvosi-élettani Nobel-díjat

Robert Geoffrey Edwards brit tudósnak ítélték oda az idei orvosi-élettani Nobel-díjat a szervezeten kívüli megtermékenyítés módszerének fejlesztésért - jelentette be hétfőn a svéd Karolinska Intézet Stockholmban.

2010.10.04 20:22MTI

Az illetékes bizottság indoklása szerint a brit kutató munkája vezetett el az első "lombikbébi" megszületéséhez. A 85 éves Edwards a legmagasabb orvostudományi elismeréssel 10 millió svéd koronát (mintegy 300 millió forintot) is kap. "Eredményei tették lehetővé a terméketlenség kezelését, amely orvosi állapot az emberiség jelentős részét, az összes pár több mint 10 százalékát érinti világszerte" - áll az intézet közleményében.

Az első lombikbébi 1978-as megszületése óta az Edwards és a néhai Patrick Steptoe által kidolgozott technikáknak köszönhetően mintegy négymillió gyerek született világszerte. Az egyházak, a kormányok és a média egyes képviselőinek ellenzése, valamint a tudományos életbeli kollégák szkepticizmusa dacára haladt előre tevékenységével a kutatópáros. A Vatikán kritikusan fogadta a hétfői bejelentést.

"Noha a katolikus egyház elismeri Edwards jelentős tudományos tevékenységét, nem szabad elfeledkezni arról, hogy a mesterséges megtermékenyítés súlyos erkölcsi kérdéseket vet fel a keletkező élet és az emberi utódlás méltósága tekintetében" - fogalmazott Roberto Colombo bíboros, a Milánói Katolikus Egyetem docense, a Pápai Életvédő Akadémia tagja, Olaszország bioetikai kérdésekben egyik legelismertebb szakértője.

Megjegyezte, a klinikailag és jogilag lehetséges eljárások nem mindig mentesek az etikai, családi és társadalmi kérdésektől. "Míg a mesterséges megtermékenyítéssel fogant gyerekek száma egyre nő, nem szabad megfeledkezni azokról az embriókról sem, amelyek nem tudnak kifejlődni, mert nem ültetik be az anyaméhbe" - hangsúlyozta Colombo.

Profeszor Robert Edwards és Louise Brown, az első lombikbébi

Luise Brown, a világ első lombikbébije ezzel szemben örömének adott hangot a bejelentés hallatán, szerinte Edwards megkapta azt az "elismerést, amelyet érdemel" azzal, hogy elnyerte a Nobel-díjat. Louise Brown gratulált a díjazottnak és családjának is. Edwards hosszú utat tett meg kollegájával: 1968-ban Steptoe-val módszereket dolgozott ki arra, miként lehet a testen kívül megtermékenyíteni a petesejtet.

A Cambridge-i Egyetemen tevékenykedve 1972-ben kezdtek el embriókat visszaültetni terméketlen anyák méhébe. Számos terhesség azonban spontán abortusszal zárult, mint később rájöttek, a megfelelő hormonkezelés hiányosságai miatt. 1977-ben új eljárást próbáltak ki, amelyben nem alkalmaztak hormonkezelést, ehelyett a pontos időzítésre alapozták a módszert. A következő évben, július 25-én megszületett Louise Brown, az első lombikbébi.

Edwards és Steptoe 1980-ban Cambridge-ben megalapította az első termékenységi, IVF-klinikát. Hamarosan lombikbabák ezrei születtek Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban és a világ számos országában. Edwards szóvivője közölte, a tudós most túl beteg ahhoz, hogy nyilatkozzon, és eddigi életében is többnyire kerülte a reflektorfényt. A kitüntetett 2001-ben megkapta a Lasker-díjat a klinikai orvosi kutatások területén. A kitüntetést hagyományosan a Nobel-díj előszobájának tekintik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.