Zsidó kabaré, filmvetítés és fotókiállítás...

Hetedik alkalommal jön a Spinoza Zsidó Fesztivál!

Szeptember 6. és 17. között kerül megrendezésre a Spinozában hetedik alkalommal a Spinoza Zsidó Fesztivál. A programok között szerepelnek színházi előadások - többek között a tel aviv -i Yiddishpiel Színház előadása -, valamint beszélgetések, klezmer zene, zsidó kabaré, filmvetítés és fotókiállítás is.

2009.08.24 19:00ma.hu

7. Spinoza Zsidó Fesztivál
2009. szeptember 6-17.


Szeptember 6. vasárnap

André Hajdú, zeneszerző (Jeruzsálem) Zsidó történelem a zene erejével - judaizmus zenével Hajdú András, izraeli zeneszerző Budapesten született 1932-ben.

A Liszt Ferenc Zeneakadémián Kodálynál tanult. Kezdetben a cigányzene kutatásával foglalkozott, majd 1956-ban Párizsba emigrált. 1966 óta Jeruzsálemben él. Az idei Spinoza Zsidó Fesztivál alkalmával valódi intellektuális csemege kerül bemutatásra. Hajdú szerint a zene nem csak szórakozás!

Ennél sokkal több, mélyebb, fontosabb! Ő a zene erejével a zsidó történelmet jeleníti meg, így zenéje fontos szerepet játszik a zsidóság megértésében.

Hajdú magával sodró előadása és zenei illusztrációi (DVD és CD) alapján talán többet értünk meg a zsidóság történelméből, mint a történelemkönyvekből. A téma a múlt (a kétezer éves talmudi történelem, kétezer éves szöveg), de a zenei nyelv mai. Hajdú zenéjén keresztül nem győzünk tanulni és tanulni!!!

Az izraeli zeneszerző - a 200 évvel ezelőtti folklór nyomán - a haszid forradalom világába is elvezet bennünket, s bejáratja velünk a különös haszid utat.

"Az álmok Spanyolországban" című darabjában a spanyolországi kereszténység-zsidóság konfliktusoktól sem mentes egymás mellett élése játszódik le előttünk. Zongoránál: Láng Gabriella Jegyár: 2000,-

Szeptember 7. hétfő

Hochmecolás a zsidóság körül Akik hochmecolnak: Fröhlich Róbert, a Dohány utcai zsinagóga főrabbija, Székhelyi József, színész

Témák: Identitás-zsidentitás. Tangózhatna-e ma Spinoza?

Kóser-internet? Mit dobjunk el a hagyományokból, és mit vegyünk újonnan be? Mi a fontosabb a zsidóságban: az egyén, vagy a közösség? Jegyár: 2000,-

Szeptember 8. kedd

Yiddishpiel Színház - Tel Aviv: Nekem te gyönyörű vagy! A Yiddishpiel Színház a színes izraeli színházi élet egyik kiemelkedő pontja. A színházat több mint húsz évvel ezelőtt a lassanként elhalványuló jiddis nyelv és jiddis kultúra megerősítésére hozták létre.

S tették ezt sikerrel! A színháznak mintegy hatvan produkciója van, szerzőik között találjuk Sólem Aléchemet és Isaac B. Singert épp úgy, mint a budapesti születésű Ephraim Kishont, s művészeik a nagyvilágban már szinte mindenütt felléptek.

A színház tagjainak egy része izraeli születésű, valamint emigránsok a volt Szovjetunóból, Romániából és Argentínából. A Spinoza Zsidó Fesztiválra hozott produkciójuk részint a leghíresebb zsidó dzsesszénekeseknek, a világhírű Barry nővéreknek állít emléket.

A nővérek: Clara és Minnie Barry (eredetileg Bagelman) a New York-i Bronx-ban születtek és már a harmincas években dzsesszesítették a jiddis népdalokat. A zenei múltat összekötötték az amerikai jelennel. Jó hangjuk, humoruk, színészi képességük, szépségük, bájuk és nagy nyelvtudásuk (kilenc nyelven énekeltek) közel fél évszázadon keresztül elbűvölte Amerikát és a nagyvilágot.

A Spinozában most bemutatásra kerülő produkció a Barry-nővérek, valamint a Yiddishpiel dalok keverékéből összeállított speciális műsor. Csupa humor, irónia, bölcsesség és báj! Közreműködnek: Énekli és játssza Anat Atzmon és Monica Wardimon A zongoránál Misha Blecharovitz Jegyár: 3000,-

Szeptember 10. csütörtök

Heller-est: Családi konfliktusok a zsidó Bibliában A filozófussal Kardos András beszélget Szülő-gyermek kapcsolata a Talmudban. Mi az, ami ebből manapság is aktuális? Generációk közötti konfliktusok a bibliai időktől napjainkig.

Jegyár: 2000,-

Szeptember 11. péntek

Ephraim Kishon írásai alapján: A színház kész kabaré! Avagy mit lát egy civil (író) ha betéved a színházi fenevadak közé? „E kabaré nem csak röhögde, hanem a líra és derülés helye." (MGP) Ephraim Kishon halálának napján a Spinoza épp a magyar születésű izraeli szerző művét játszotta.

A 2009-es Spinoza Zsidó Fesztivál alkalmából a közönség ezt a darabot felújítva láthatja. Közreműködők: Ephraim Kishon (Kishont Ferenc) szerepében: Székhelyi József A társulat tagjai: Orosz Anna, Várnai Szilárd, Borbély T. András Szerkesztette és rendezte: Czeizel Gábor Fordította: Hideg János Jegyár: 2500,-

Szeptember 12. szombat

Weisz Sándor, a tótkomlósi fényképész (film, 52 perc) „És mert a fényképészek közül sokakat elhurcoltak és megöltek, míg lakásukat és műhelyüket a berendezéssel együtt konfiskálták - így hagyatékuk sem igen akad, csak utókoruk van."

Závada Pál, tótkomlósi születésű, Kossuth-díjas író mozaikokból rakja össze az ugyancsak tótkomlósi születésű Weisz Sándor fényképész életét, személyiségét és korát. Az 52 perces dokumentumfilmben Závada szemtanúk segítségével megteremti Weisz Sándor utókorát.

Az író úgy próbálja elénk tárni a fényképész valódi alakját, hogy közben magáról Weisz Sándorról egyetlen fényképet és egyetlen írott sort sem talál. Weisz Sándor életre hívásában segítségére van a szintén Tótkomlóson születetett író, Benedek István Gábor (BIG), a Weisz család barátja, valamint Gyõri Ida, a könyörtelen pontossággal emlékező egykori tanárnő.

Ha ma megnézzük a tótkomlósi fényképész egyik fotóján az egyszerre jelenlévő hatvan ember portréjának élességét, megvilágítását, kiderül, hogy Weisz Sándorból akár európai hírű fényképész is lehetett volna. A filmben bemutatott Weisz Sándor-fényképekből a tótkomlósi élet minden rezdülete követhető.

Közreműködők:

Forgatókönyvíró: Závada Pál Operatőr: Sibalin György Szerkesztő-producer: Bubryák István Rendező: Radó Gyula Jegyár: 1000,- Szeptember 13. vasárnap Orosz-zsidó dallamvilág Babel: „Odesszai történetek" világában járunk: a tízes és húszas évek zsidó Odesszájában.

Mi is történt akkoriban Odesszában? Erről sokat megtudhatunk az akkori odesszai zsidó dalokból és viccekből. Odessza egyébként régóta „humorfőváros".

A dalokból és viccekből elénk tárul az ottani zsidó élet, zsidó világ színessége, gazdagsága. Az odesszai zsidó zenei világban kalauzunk és tolmácsunk a Munkácsról származó klezmerkirály: Fegya. No és mi is történt Ukrajnában, Anatevkában? Anatevkai idegenvezetőnk Dunai Tamás.

Közreműködnek: Jávori Ferenc (Fegya), zeneszerző, a Budapest Klezmer Band vezetője Dunai Tamás, színművész

Jegyár: 2500,-

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.