Kultúra

Pogány Judit kapja idén a Színházi Kritikusok Céhének életműdíját

Idén Pogány Judit színművésznek ítélték oda a Színházi Kritikusok Céhének életműdíját, amelyet szeptember 22-én a színikritikusok díjátadó gálaestjén a Katona József Színházban vehet át.

2019.04.23 23:30ma.hu

A Színházi Kritikusok Céhe egy emlékezetes alakításokban gazdag életpályájú, önmagával a kíméletlenségig igényes, a közönséget maximálisan tisztelő nagy művész előtt tiszteleg az életműdíjjal - közölték a szervezők kedden.

Pogány Judit több mint fél évszázada lépett először színpadra, pályája felét a Csiky Gergely Színházban töltötte. Együtt indult Zsámbéki Gáborral és Ascher Tamással, meghatározó színésznője volt Babarczy Lászlónak, Gazdag Gyulának és Gothár Péternek is. Zsámbékival együtt 1978-ban a Nemzeti Színházba szerződött, de két évvel később visszatért Kaposvárra. 1994-től egy évtizeden át szabadúszó művész, 2004-től az Örkény Színház tagja.

Az egyik legsokoldalúbb magyar színésznő. Játszott gyerekprodukciókban, operettben, musicalben, komédiákban, monodrámában. Igazi lételeme a tragédia, amelyben szélsőséges, nehéz körülmények között élő nők igazságát tudja ábrázolni. Alakításai soha nem egyoldalúak, a legmélyebb pokolban tengődők életében is felfedezi a humort, de a komédiások tragikus énjét is megmutatja. A legkisebb epizódfeladatot is alázattal és odaadó, elmélyült munkával formálja meg - hangsúlyozzák a közleményben.

Színházi szerepeinek száma meghaladja a 160-at, és mintegy félszáz filmben és húsz tévéjátékban szerepelt. Nevét azok is ismerik, akik nem látták színpadon, hiszen számos animációs sorozat az ő hangjának is köszönhetően lett népszerű filmen vagy hangoskönyvként.

A színikritikusok céhe nyolcadik alkalommal adja át életműdíját, amelyet olyan, a színházművészet bármely területén kiemelkedőt alkotó, 65 év feletti művésznek ítél oda, aki sokat tett a magyar nyelvű színház fejlődéséért, eredményeiért, színvonalának emeléséért, és hozzájárult a magyar színházművészet jövőjének alakításához, a fiatalabb színházi generációk neveléséhez, formálásához. Az életműdíjat először 2011-ben adták át Törőcsik Marinak. Az életműdíjról a szakmai szervezet tagsága titkos szavazással dönt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.