Xylaria longpipes, a hangszerek királya

Gombával kezelték, most már Stradivari-hangú

A híres Stradivarius hegedűk hangjával vetekedő zengést ért el egy svájci kutató, aki egy fagombafélével kezelte egy mai hangszer anyagát.

2008.11.07 17:08MTI
A hangszer lelke

Francis Schwarze, a Zürich kantonban lévő EMPA anyagkutató központ munkatársa a Xylaria longpipes fagombával kezelte a készülő hegedűk juharfa lapját, mert ez a gombafaj elvékonyítja és csökkenti az anyag sűrűségét.

A kutatóközpont honlapján közzétett tájékoztató szerint ezzel a technikával elkészítették Antonio Stradivari (1644-1737) egyik hegedűjének másolatát, és a héten egy bázeli tudományos találkozón be is mutatták.

Az EMPA szerint a "gombás" hegedű hűen reprodukálta az eredeti Stradivari különleges hangzását.

Idézi a közlemény Michael Rhonheimer hegedűkészítő mester kissé visszafogottabb véleményét is, amely szerint a hangszer "valóban jó hanggal, nagy mélységgel" rendelkezik.

Antonio Stradivari az 1645 és 1715 közötti rendkívül hideg telek hatását kihasználva érte el hangszereinek különleges kvalitásait. Ebben a "kis jégkorszakban" az Alpok déli hegységeinek fái lassan, de igen egyenletesen nőttek, ennek köszönhető a belőlük készített hangszerek kiváló hangminősége.

Francis Schwarze júliusban szabadalmaztatta eljárását, amely nemcsak a hangminőség szempontjából jelentős, de arra is alkalmas, hogy a fának antik külsőt biztosítson.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.