Portré

Octavio Paz Nobel-díjas mexikói író 100 éve született

Száz éve, 1914. március 31-én született Octavio Paz Nobel-díjas mexikói író, költő, esszéíró, diplomata.

2014.03.31 03:30MTI
Fotó: Wikipedia.org

Ereiben spanyol és indián vér is folyt. Nagyapja tábornok, újságíró, műkedvelő drámaíró és ügyvéd volt, aki szívén viselte az indiánok ügyét, apja a forradalmár népvezér Emiliano Zapata híve és diplomáciai képviselője volt Washingtonban. Paz katolikus iskolába járt, majd bölcsészeti és jogi tanulmányokat folytatott, első verseskötetet 1933-ban jelent meg Elvadult hold címmel. 1937-ben a polgárháborús Spanyolországba utazott, ahol csatlakozott a köztársasági erőkhöz, itt szerzett tapasztalatai elkötelezett antisztálinistává tették.

Hazatérése után újságíróként dolgozott, Műhely, majd A tékozló fiú címmel irodalmi lapot is alapított. 1943-ben Guggenheim-ösztöndíjjal Kaliforniában, a Berkeley Egyetemen tanult. 1946-tól diplomataként szolgált hazája párizsi, tokiói, majd újdelhi nagykövetségén. 1968 októberében, amikor a mexikói rendőrség az olimpia előtt az ország szociális problémái miatt tüntető diákok közé lőtt, tiltakozásképpen lemondott indiai nagyköveti megbízásáról. Néhány évig amerikai egyetemeken tanított, a Harvardon díszdoktorrá is avatták. 1971-ben tért vissza hazájába, és megalapította a Plural (Többes szám) című irodalmi és politikai folyóiratot.

A hetvenes években Paz a perui Mario Vargas Llosával és az argentin Ernesto Sabatóval a kubai forralom példája helyett a demokrácia irányába próbálta terelni Latin-Amerikát. Önmagát szociáldemokratának vallotta, de sokszor szembekerült a baloldali mozgalommal. A spanyol őseihez illően dinamikus Paz élete végéig félelmetes vitapartner maradt, elszántan védelmezte nézeteit.

1938 és 1958 között nyolc verseskötetet jelentetett meg, ezekből 1960-ban válogatást adott ki Szabadság, ha igaz címmel. Irodalmi munkásságát nagyköveti évei alatt sem szakította félbe, szabad idejében verseket és tanulmányokat írt. 1950-ben jelent meg egyik legjelentősebbnek tartott műve, a mexikói múltat és lelket feltáró A magány útvesztője című esszékötete. 1956-os Az íj és a líra című művében a költészetről vallott gondolatait írta meg. 1957-ben adták ki a világhírű Napköve című kötetét. Az egyetlen önmagába visszatérő, hosszú versmondat verssorainak száma megegyezik az azték naptár éveinek számával (584), és országa valóságos nemzeti himnuszává vált.

Paz mindenekelőtt költőnek vallotta magát, azt tartotta, hogy a költészet szenvedély, az emberi tevékenység csúcsa, mert visszaadja a szavak ősi, mágikus erejét. Szürrealista fogantatású költészetében az egyéni és társadalmi lét problémáira kereste választ, a belső és külső világ ellentmondásainak megragadására törekedett.

Munkásságát számos rangos kitüntetéssel ismerték el, a többi között 1981-ben megkapta a spanyol nyelvű országok legrangosabb kitüntetését, a Cervantes-díjat, 1984-ben pedig a Német Könyvkereskedők Békedíját vehette át. 1990-ben neki ítélték az irodalmi Nobel-díjat, az indoklás szerint irodalmi műveit "tüzes szenvedély, széles látókör, nagy nemzetközi kitekintés és fogékony intelligencia jellemzi", művészete a nehezen összeötvözhető ősi indián, a spanyol és a modern nyugati kultúra termékeny szintézise.

1996 decemberében tűz ütött ki mexikóvárosi házában, ahol második feleségével élt könyvei és szeretett macskái társaságában. Szinte minden, ami fontos volt számára, festmények, könyvek, macskák a lángok martalékává váltak. A szerencsétlenséget követően az idős költő egészségi állapota fokozatosan romlott, előbb rákbetegséget állapítottak meg nála, majd szívműtéten esett át, s többször kezelték keringési problémákkal. Élete végén egyre ritkábban jelent meg a nyilvánosság előtt, bár haláláig aktív maradt. Maga ellenőrizte 14 kötetes életműve megjelenését, irányította irodalmi lapját, a Vueltát és nyomon követte a világeseményeket.

Octavio Paz 1998. április 19-én halt meg Mexikóvárosban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.