Majdnem 36 méteres bárka

Ekkora viking hadihajót még biztosan nem látott!

Egyszerűbb volt restaurálni a romos szerkezetet, mint ezer éve megépíteni.

2014.01.25 12:25MTI
Restaurálják a valaha volt legnagyobb feltárt viking hajót

Hatalmas hadihajó lesz a British Museum tavaszi vikingkiállításának központi látványossága. Megnyitójával egyben a múzeum új kiállítóterét, a Sainsbury Exhibitions Galleryt is felavatják.

A száz meg száz fennmaradt deszkadarab és a hajó hosszúkás, karcsú alakját teljessé tevő fémbordák restaurálása lényegesen egyszerűbb munka volt, mint a vízi jármű csaknem ezer évvel ezelőtti megépítése, amely a becslések szerint több mint 30 ezer munkaórát vehetett igénybe - mesélte Gareth Williams, a kiállítás vezető kurátora.

A március 6-tól június 22-ig látogatható tárlatra a kurátor hatalmas dobozokba csomagolva, gigászi kirakós játékként kapta meg a hajó restaurálásához szükséges roncsokat Dániából. A hajó hadi célokat szolgált, csapatszállító volt, rettegtek tőle a meghódított népek, amerre csak vitorlázott - idézte a kurátor szavait a Past Horizons történelmi portál.

Noha a hajó legtöbb deszkája az évszázadok során elkorhadt a dániai Roskilde kikötőjének iszapos vízében, a 32 méteres hajógerinc teljes hosszában fennmaradt. A hajóorral és a tattal együtt majdnem 36 méteres bárka a valaha feltárt leghosszabb viking hajó, még az évszázadokkal később épült vízi járműveknél, köztük VIII. Henrik zászlóshajójánál is hosszabb. Feltételezik, hogy uralkodóé volt: talán Knut viking királyé, aki Skandinávia és Anglia nagy részét is meghódította.

A roncsot 1996-ban, a roskildei Viking Hajómúzeum bővítésekor fedezték fel, a Roskilde 6 nevet kapta. Mivel méretei miatt helyben nem lehetett kiállítani, éveken át vízzel teli tartályokban tárolták a maradványait, mielőtt a tavasszal nyíló londoni kiállítás számára előkészítették volna.

A hadihajót a kiállítóteremben olyan kincsek fogják körbevenni, amelyek a viking hódítás területeit képviselik az Északi-sarkvidéktől Észak-Afrikáig, Keleten egész Oroszországig és a Bizánci Birodalomig. A tárlókban viking kardokat, fejszéket és hadizsákmányt tekinthetnek meg a látogatók, köztük a viking hódítók által rabolt, látványos Vale of York-i ezüstleletet, amelyet egy hajdan vallási célokra használt edénybe csomagolva találtak meg.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.