A rabszolgaság útjának része

UNESCO-világörökség lett a legjelentősebb brazíliai rabszolgakikötő

A rabszolgaság útjának részévé nyilvánította az UNESCO a legjelentősebb kikötőt, ahová a legnagyobb számban szállították az Afrikából elhurcolt feketéket.

2013.11.21 07:56MTI
Fotó: freedigitalphotos.net

Cais do Valongo szerdán kapta meg az örökségi címet az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetétől.

A régi Rio de Janeiró-i kikötőből mára csak régészeti terület maradt, az UNESCO ennek ellenére fontosnak tartotta az afrikai diaszpóra örökségeként elismerni a helyet, ahol egymillió afrikai ért partot a rabszolgaság évszázadaiban.

A szervezet 2006-ban indította útjára A rabszolgaság útja elnevezésű projektjét, amelybe világszerte gyűjti a rabszolgasággal kapcsolatos tárgyi és szellemi emlékeket. Brazília szerint egész Amerikában Cais do Valongo fogadta a legtöbb rabszolgát.

A Rio de Janeiro mostani kikötője közelében lévő partszakaszra elsősorban a mai Angola, Kongó és Mozambik területéről érkező feketéket szállító hajók futottak be: történelmi dokumentumok tanúsága szerint 1790 és 1830 között mintegy 706 ezren, történészek szerint azonban egymillióan, ha figyelembe veszik azt, hogy a kikötő sokkal régebb óta működött.

Cais do Valongo 1831 után nem fogadott rabszolgákat, akkor írták ugyanis alá a rabszolgaság eltörlését célzó első törvényeket Brazíliában. A kikötőt 1843-ban átnevezték Hercegnő-kikötőre, annak tiszteletére, hogy ott ért partot Bourbon-házi Terézia Krisztina Mária nápoly-szicíliai királyi hercegnő, II. Péter brazil császár menyasszonya.

A környéket 1911-ben városfejlesztés címén letarolták, történelmi jelentőségét csak száz évvel később fedezték fel újra. Akkor megkezdődtek a munkálatok a kikötő rekonstruálására. Szakértők abban reménykednek, hogy Cais do Valongo 2015-re - Rio de Janeiro fennállásának 450. évfordulóját ünnepli - a világörökség részévé válik.

Becslések szerint a rabszolgaság mintegy négy évszázada alatt az Amerikába érkező afrikaiak hozzávetőleg 20 százaléka Rio de Janeiróban ért partot.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.