Ki volt?

Megjelent Hajdu Tibor kismonográfiája Károlyi Mihályról

Károlyi Mihály egykori miniszterelnök, az első magyar köztársasági elnök életét írta meg kismonográfiájában Hajdu Tibor történész. A Napvilág Kiadónál megjelent kötet kitér az utókor bűnbakképzésére és a mítoszteremtésre is.

2012.12.11 12:14MTI

Romsics Ignác történész a Ki volt Károlyi Mihály? című kötet hétfői bemutatóján emlékeztetett arra, hogy Hajdu Tibor 1978-ban nagymonográfiát írt Károlyi Mihályról. Megjegyezte, az akkori kötet "professzionális történetírás" volt, a szerző a "kötelező propagandisztikus szemlélettől mentesen" mutatta be Károlyi Mihály politikai életútját, hogy az egykori elnök elnyerje az őt megillető helyet a politikatörténetben. A történész kiemelte: Hajdu Tibor akkor a néhai politikus rehabilitációját tűzte ki célul, hiszen Károlyi Mihály személyét a két világháború között támadták, majd az 1950-es évektől hallgattak róla.

A történész hangsúlyozta: Hajdu Tibor kötete ugyan terjedelmében kisebb, de tartalmában megegyezik a nagymonográfiával. Különbségként megemlítette, hogy a mű "helyiértéke" megváltozott, szerinte a szerző művén érződik, hogy Károlyi védelmében írta a könyvét. Romsics Ignác emlékeztetett arra, hogy Károlyi Mihályt az utóbbi időben sok támadás éri, például tavasszal elszállították szobrát a Kossuth térről. A történész méltatta a kötet gördülékeny, ironikusan szellemes stílusát, valamint felhívta a figyelmet arra is, hogy a könyv epilógusában a szerző a mítosz- és a bűnbakképzésről ír, sorra veszi az életmű összes olyan momentumát, amelyek miatt támadják a politikust.

Romsics Ignác megjegyezte, a nem tudást lehet enyhíteni tanulással, de szerinte Károlyi támadói nem akarnak tanulni. "Ha párszáz embert meg lehet ingatni a hitében, már eredményes volt a munka" - tette hozzá.

Hajdu Tibor az MTI-nek elmondta, hogy a kötet a Napvilág Kiadó "politikuséletrajz-sorozatába" illeszkedik, az előző kötet Horthy Miklósról szólt, a következő Gömbös Gyulával foglalkozik majd. "Abban, hogy elvállaltam, szerepet játszik az is, hogy aktuálisnak láttam a témát" - tette hozzá megjegyezve, a kötete a szélesebb olvasóközönségnek szól, ezért kisebb jegyzetanyaggal dolgozott.

A történész kronologikusan követte végig Károlyi Mihály életét. "Röviden reagáltam a mostani vitákra, szoboreltávolításra is" - fogalmazott. Arra a kérdésre, hogy vajon miért lett ennyire vitatott Károlyi Mihály politikai életútja, azt felelte: a viták ellenére az tény, hogy a gróf az első magyar köztársasági elnök volt, jelentős szerep jutott neki a történelemben. "Rá bűnbakszerepet aggattak, bűnbakra a tragikus helyzetekben mindig szükség van" - fogalmazott a történész, hozzátéve, hogy Görgey Artúrt is rehabilitálta az utókor, Károlyinak néhány évtizeddel többet kell várnia erre.

Hajdu Tibor kitért arra is, hogy a könyvben az 1920-as, 1930-as évekről írt részletesebben, Károlyinak a szociáldemokratákhoz, kommunista párthoz fűződő kapcsolatáról, valamint a párizsi követségéről. "A köztudatban az van, hogy a Rajk-per miatt mondott le, pedig ez nem így történt, ő a Mindszenty-per után adta be lemondását. Rajkkal még az utódjáról is tárgyaltak. Tehát akkor is lemondott volna, ha Rajk maradt volna a székében" - tette hozzá.

"Szerintem nem volt naiv, nem is lelkesedett könnyen. Lehet, hogy nem rendelkezett olyan rálátással, mint kellett volna, de ez nem azonos a naivitással. Már csak azért sem, mert ő egy olyan családban nőtt fel, ahol a reggelinél azt tárgyalták, hogy ki legyen a miniszter" - vélekedett.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.