A 20. század legnépszerűbb táncos-énekesnője volt

Június 3-án történt: a "fekete vénusz" születése

Josephine Baker - Freda Josephine McDonaldként látta meg a napvilágot a Missouri állambeli St. Louisban.

2008.06.03 09:11tanc.hu

A Baker nevet férje után vette fel, esküvőjük idején mindössze 15 éves volt. 13 évesen szökött el otthonról, hamarosan már Vaudville-ben, majd a Broadwayen táncolt. Baker megjelenése mindig látványos volt. A La Revue Negre-ben a belépője során fejjel lefelé hozták be egy hatalmas ember vállán. Egyetlen rózsaszín flamingótollat viselt a lába között. Egy évvel később a Folies Bergère showban még extravagánsabb volt. Egy hatalmas, virággal borított gömb ereszkedett alá, amely éppen a zenekar feje felett állt meg. Lassan szétnyílt, és Josephine vált láthatóvá, aki néhány banánhéjból álló szoknyán kívül nem sok mindent viselt. 

Táncolt és énekelt, majd a gömb ismét bezárult és nagy taps és ujjongás közepette ismét visszaemelkedett a magasba. A II. világháború idején a Vörös Keresztnek dolgozott, a francia ellenállóknak szerzett híreket, Afrikában és a Közel-Keleten szórakoztatta a katonákat. A háborút követően 12 gyermeket fogadott örökbe szerte a világból, s ezzel otthonát World Village-é tette. Az 1950-es években visszatért a színpadra, hogy mindezt finanszírozni tudja.
 
Magánélete, amelyet a nyilvánosság kíváncsi szeme előtt élt, ugyanilyen feltűnő volt. Egyszer egy csimpánzt vitt magával a párizsi operaházba. Az állatot olyannyira felingerelte a zene, hogy a zenekari árokba ugrott és megtámadta a zenészeket. Volt, amikor hattyúkat, volt, amikor leopárdot sétáltatott pórázon. Az öreg kontinensen töltött első 2 éve során 40.000 rajongói levelet kapott, ebből 2000-ben megkérték a kezét. 1951-ben Amerikában nem szolgálták ki a híres new yorki Stork Club-ban. 

Walter Winchell újságíróra ripakodott, aki egyébként a klub egy törzsvendége volt, mivel az nem sietett segítségére. Erre Winchell megvádolta kommunista és fasiszta szimpátiával. Miközben sosem volt még ilyen népszerű Amerikában és Európában, pillanatok alatt a vádak kereszttüzében találta magát. Válaszlépésként a faji egyenlőségért kezdett küzdeni, és visszautasított minden fellépést, amely feketék számára meg nem engedett intézményben volt. 1963-ban Martin Luther jr.-ral együtt kampányolt. Végül a World Village szétesett, 1969-ben pedig kilakoltatták kastélyából és elárverezték, hogy adósságait ki tudja fizetni. Monaco hercegnője, Grace egy villát ajándékozott neki.
 
1973-ban hozzáment egy amerikaihoz, Robert Bradyhez, és elkezdett dolgozni visszatérésén. 1975-ben a Carnegie Hallban, majd ezt követően a párizsi a fellépése is ismét hatalmas sikert aratott. Azonban 2 nappal utolsó párizsi műsora után váratlanul stroke-ban meghalt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.