A második mű

Megjelent Karafiáth Orsolya biszexuális fejlődésregénye

A szerelem, az önismeret és a másiktól való függés áll Karafiáth Orsolya második regényének középpontjában. A kötet Kicsi Lili címmel jelent meg a Scolar Kiadónál.

2012.10.27 18:18MTI

A történetet sok évvel ezelőtt hallottam egy ismerősömtől, aki különös kapcsolatba került magyartanárnőjével. A könyv megírását hosszú beszélgetések, interjúk előzték meg, végül a munka mintegy másfél évig tartott - idézte fel az alkotás folyamatát Karafiáth Orsolya.

Elmondta, a történet annyira megragadta, hogy nem tudott tőle szabadulni, bár a figura teljesen más lett, és a sztori is átalakult. A szerző hozzátette, hogy az egzaltált Lili karakterét is a valóságból merítette, több ismerőséből "gyúrta össze".

A Kicsi Lili főhőse a harmincéves Lia, a 268 oldalas könyv az ő két meghatározó kapcsolatának története. Karafiáth Orsolya kitért arra, hogy a lány csodálja és szenved főnökétől, Lilitől, aki zsarnokként használja ki Lia szeretetéhségét. Kiszolgáltatott helyzetében fel-felidézi a gimnáziumi időket, amikor a Karády-mániás magyartanárnőjéhez fűzték gyöngéd érzelmek. A kronologikusan építkező, párhuzamosan futó szálak végül összetalálkoznak. "Az érdekelt, hogy a gimnáziumi magyartanárnőjéhez, Marihoz fűződő érzelmei hogyan hatottak későbbi életére" - mondta Karafiáth Orsolya.

Kifejtette, hogy szabadon gondolkodik a szerelemről, a párválasztásról, a kapcsolatokról. "A biszexuális Lia nem a nőbe, hanem az emberbe szeret bele mindkét esetben. A főhős szexuális orientációja a történet szempontjából lényegtelen, a megrontás az eredendő bűn, és duplán vétkes a magyartanárnő, hiszen egy teljesen ártatlan, szinte még gyerek lánnyal játszadozik" - magyarázta.

Megjegyezte, hogy természetesen ebben a történetben senki sem egészséges, mindhárom főhőse erősen sérült lelkileg. "Marival is sok minden történt, mire idáig jutott, ez Lia elbeszéléséből derül ki" - mondta a szerző, aki nem szeretne ítélkezni egyik főhőse felett sem.

Karafiáth Orsolya szerint műfajilag nehezen behatárolható a könyve, de szerinte a fejlődésregény áll hozzá a legközelebb, hiszen Lia életét, lelki függetlenedésének történetét ismerheti meg a kötetből az olvasó. A két szálat külön-külön írta meg, de a végén olyan szorosan összefonódott a három nő élete, hogy együtt fejezte be őket. "A legnehezebb a Halálos ősz című fejezet volt. Ez lett a leghosszabb, noha nagyon figyeltem, hogy mindegyik rész egyenlő hosszúságú legyen" - tette hozzá.

A kötetet Filó Vera illusztrálta, aki Karafiáth Orsolya korábbi könyveinek is társalkotója volt. Mint a szerző elmondta, nagyon szeret vele dolgozni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.