Először állítják ki

Láthatóvá teszik a honfoglalás kori tarsolylemezt!

Először találkozhat a nagyközönség és a szakma a Bugyi határából előkerült honfoglaláskori tarsolylemezzel.

2011.10.15 23:19MTI

A különleges lelet a Szentendrei Képtár hétfőn nyíló régészeti kiállításának egyik legértékesebb darabja - mondta el Rácz Tibor Ákos, a kiállítást Füredi Ágnessel közösen jegyző régész.

A Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának új időszaki kiállítása évtizedek után az első, amely reprezentatív módon mutatja be a megye honfoglalás kori régészeti emlékeit, köztük azt az országos szenzációnak számító tarsolylemezt, amely idén tavasszal került elő egy Bugyi határában feltárt honfoglalás kori temető egyik sírjából.

"A Kárpát-medence területén mindezidáig alig két tucat hasonló tárgy ismert, és ezeknek is csak töredéke származik megfelelően dokumentált ásatásból" - világított rá a lelet jelentőségére a kutató, hozzátéve: a nagyközönség és a szakma most láthatja először teljes szépségében a restaurált, aranyozott ezüst tarsolylemezt.

A tárlat áttekintést ad a megye déli részén végzett közelmúltbeli feltárásokról, a kiállított darabok között megtalálható a szintén Dabas-Bugyi térségéből származó honfoglalás kori aranyozott ezüstveretes díszöv is.

"A 10. századtól az államalapítás koráig tartó időszakról nagyon keveset tudunk, viszont annál több a feltételezés. A Nem múlt el nyomtalanul... című kiállítás éppen arra mutat rá, hogy mégsem olyan megfoghatatlan ez a korszak, és az utóbbi évek kutatásainak köszönhetően egyre több "nyom" segíti a megismerést".

A Füredi Ágnes régésszel közösen vezetett ásatások nemcsak a tárgyi emlékek miatt jelentősek - hívta fel a figyelmet Rácz Tibor Ákos. A temetők szerkezete, valamint a leletek kronológiai helyzete szintén új, értékes adatokat szolgáltattak a régészeti kutatásnak. A nagyszabású kiállítás az újabban előkerült tárgyak mellett a teljesség igényével kívánja bemutatni a megyében az elmúlt százötven évben előkerült leletanyagot is a legszebb és legreprezentatívabb darabokon keresztül. A kiállított tárgyak - köztük viseleti elemek, sírmellékletek, kerámialeletek - segítenek átélhetővé tenni honfoglaló őseink mindennapjait, temetkezési szokásait, s ezt segíti a tárlaton "in situ" bemutatott sír is, melyet a közönség abban az állapotban láthat, ahogyan arra a régészek rátaláltak.

A tájékozódást multimédiás eszközök könnyítik meg. A bugyi ásatásokról készült dokumentfilm mellett háromdimenziós felvételek is láthatók, s mint Rácz Tibor Ákos kiemelte, a feltárások során alkalmazott, háromdimenziós képalkotást lehetővé tevő dokumentációs eljárás újdonság a szakmában. A tárlat november 27-ig látható.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.