Az emberek rácsodálkoznak a pusztító erőkre

Japán: lendületben az atomturizmus

Akad, aki a Nevada sivatagban bámulja meg a 98 méter mély robbanási krátert, akad, aki Arizonában ereszkedik le egy Titan II rakéta silójába: sok ilyen és ehhez hasonló hely akad a világon, amely bemutatja az atomkor történetét - és egyes esetekben tanulságait is.

2011.04.11 09:38MTI

A japán válság nyomán világszerte megnőtt az érdeklődés az atommal kapcsolatos múzeumok és üzemek, az első atombomba megépítésére létrehozott egykor szupertitkos Manhattan-program létesítményei, illetve az atomkatasztrófák által elpusztított színhelyek iránt.
   
Allan Palmer a nevadai atomkísérleti központ történelmi múzeumának ügyvezető igazgatója: szerinte számos jele van annak, hogy igen nagy az érdeklődés általában az atomipar és konkrétan a japán helyzet iránt. A legtöbb amerikai atomrobbantásra ezen a nevadai terepen került sor. A múzeumba, amely alig pár percnyi útra található attól a helytől, ahol felvirradt az atomkorszak, az elmúlt hetekben a korábbinál 12 százalékkal többen vettek belépőjegyet.
   
A Új-Mexikó állambeli országos atomtudományi és atomtörténeti múzeum látogatottsága 20 százalékkal nőtt az egyik hétvégén, amikor a japán földrengés és az azt követő szökőár nyomán a megsérült fukusimai erőműben folyó mentési munkálatokra irányult minden figyelem. "Az emberek több információt szeretnének kapni az atomreaktorokról és az atomsugárzásról" - vélekedik Jeannette Miller, az Albuquerque-ben található múzeum szóvivője.
   
Duane Hughes nyugdíjas fizikus, a múzeum egyik kalauza azt tapasztalta, hogy az emberek ugyan nem idegesek, de nem értik a japán veszélyekről szóló ellentmondásos híreket. "Igyekszünk kiegyensúlyozott, tényszerű, valós választ adni kérdéseikre. De nem látunk olyanokat, akik azon jajgatnának, hogy te jó Isten, ránk szakad az ég!" - magyarázza.

A japán atombaleset akkor következett be, amikor a világ az eddigi legsúlyosabbnak tekintett a csernobili katasztrófa 25-ik évfordulójára készül. A megemlékezésre az Egyesült Államokból ukrajnai utazásokat szerveznek az amerikai kormány támogatásával. Az egyik atomtúra résztvevői a Csernobil közelében lévő Pripjatyot is felkeresik, amely a baleset következtében szellemvárossá vált, lakóit kitelepítették és azóta sem térhettek vissza. A magáncégek által szervezett látogatások egy éve kezdődtek, áruk a helyszínen fejenként 250 dollár körül jár. A látogatók tanúi lehetnek annak, mi történik ott most, és láthatják a pusztulás nyomait.
   
Nehézjárművek és más berendezések sorakoznak a terepen, feladatuk előkészíteni egy gigantikus hangárszerű védőépület felépítését az 1986-ban felrobbant atomreaktor körül és fölött. Pripjatyban ma üresen állnak és lassan tönkremennek a toronyházak, amelyekben egykor az atomerőmű dolgozói éltek.
   
Japánban, amelyre az első két A-bombát ledobták, Hirosima és Nagaszaki is múzeumot létesített, felidézve az atombombázás történetét, a támadás perceit, az újjáépítés és a békemozgalmak történetét.
   
Ezekre az emlékhelyekre is többen látogatnak el, de megnőtt a forgalom Joseph Gonyeu atomtudós Nucleartourist.com című webhelyén is. Eddig havonta átlag 94 ezer látogatója volt a világhálón: márciusban - mint Gonyeau beszámolt róla - 119 százalékkal többen keresték fel a portált, mint az előző hónapban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.