A belgák még félnek...

Elengedték a foglyokat - Mégis terrorkészültség van Belgiumban

Belgiumban továbbra is fenntartják a terrortámadás veszélye miatt pénteken bevezetett fokozott készültséget, annak ellenére, hogy az összes őrizetbe vett személyt szombat hajnalra elengedték, majd pedig az állítólag megszöktetni akart terrorista azt üzente cellájából, hogy nincs mitől tartani.

2007.12.23 14:30MTI

Belgiumban továbbra is fenntartják a terrortámadás veszélye miatt pénteken bevezetett fokozott készültséget, annak ellenére, hogy az összes őrizetbe vett személyt szombat hajnalra elengedték, majd pedig az állítólag megszöktetni akart terrorista azt üzente cellájából, hogy nincs mitől tartani.

A La Derniere Heure című belga bulvárlap vasárnap azt közölte, hogy levelet kapott Nizár ben Abdel-Azíz Trabelszi tunéziai származású bebörtönzött terroristától, aki azt írta, "szeretné tudni", miért is tervezne ő támadást Belgium ellen.

"Sem Trabelszi, sem más nem tervez semmit" - írta, önmagáról egyes szám harmadik személyben fogalmazva a fogoly, és vádlóan szólt a hatóságokról, amelyek "minden alap nélkül ezrekben keltenek pánikot".

A köznyugalomért aggódó terrorista azért ül egy Brüsszeltől délre található börtönben, mert Oszama bin Laden megbízásából 2001-ben arra tett előkészületeket, hogy robbanóanyaggal megrakott autóval nekirohanjon a belgiumi Kleine Brogel amerikai katonai támaszpontnak.

A férfi még 1989-ben, 19 esztendősen, ifjú labdarúgó tehetségként érkezett Tunéziából Európába. A Fortuna Düsseldorfnál lett próbaidős játékos, majd szerződést is kapott, de hamarosan szélnek eresztették. Néhány éven át alacsonyabb osztályú kluboknál próbálkozgatott, és eközben rákapott a kokainra, valamint meglehetősen hosszú bűnlajstromra tett szert köztörvényes cselekményekkel. Útja végül az al-Kaida afganisztáni kiképző táborainak egyikébe vezetett, ahol felküzdötte magát a mártírjelöltek közé. Az Egyesült Államok ellen 2001. szeptember 11-én elkövetett repülőgépes merényletek után két nappal tartóztatták le a belga fővárosban.

Péntek reggel a belga rendőrök 14 embert gyűjtöttek be, majd közölték: az összeesküvők ki akarták szabadítani Trabelszit. A hatóságok terrortámadás előkészületére utaló jeleket érzékeltek, ezért megerősítették a stratégiai fontosságú intézmények védelmét, valamint sűrítették a rendőri jelenlétet a nagy forgalmú helyeken a karácsonyra készülő Brüsszelben.

Szombat hajnalra azonban elengedték mind a 14 lefogottat. Hivatalosan meg nem erősített értesülések szerint köztük volt Malika el-Arud, annak az öngyilkos merénylőnek a marokkói származású özvegye, aki 2001-ben megölte Ahmed Sah Maszudot, a tálibokkal szembenálló afgán ellenzéki Északi Front parancsnokát. Malika el-Arud belgiumi lakos, és 2003-ban egy brüsszeli bíróság felmentette őt a Maszud-gyilkosság ügyében. Idén júniusban azonban Svájcban elítélték a nőt - igaz, hogy három évre felfüggesztve kapott fél év büntetést -, mert új férjével együtt támogatott egy olyan bűnszervezetet, amely al-Kaida közleményeket - valamint "kivégzésekről" szóló videofelvételeket - terjesztett az interneten.

Azért kellett elengedni őket, mert a vizsgálóbíró nem talált elég meggyőző gyanúokot ellenük további fogvatartásukhoz, nevezetesen a hatóságok nem találtak a házkutatások során sem fegyvert, sem robbanóanyagot. Márpedig a terrorveszély első indoklása úgy hangzott, hogy ezek az emberek fegyvert és robbanóanyagot használva akarták kiszabadítani Trabelszit, és ezeket a gyilkos eszközöket "bármi másra is" használhatták volna.

Belgiumban 24 óra elteltével kell dönteni arról, tartósan benn lehet-e tartani valakit. Az ügy miatt most fellángolt a vita: a bűnüldözők szerint ez az idő kevés a terhelő bizonyítékok beszerzéséhez, meg kellene változtatni a törvényt.

Trabelszi a büntetés-végrehajtási illetékesek közlése szerint kérte, hogy jól szigeteljék el, mert el akar mélyülni a vallási elmélkedésben. Miután a bulvárlap megkapta és közzétette levelét, a hatóságokat újra szorongatni kezdték az újságírók, voltaképpen mi indokolja még a terrorkészültség fenntartását.

A belga kormány operatív központja, amelyet válsághelyzetek kezelésére tartanak fenn, vasárnap leszögezte: a fokozott biztonsági intézkedéseknek január 2-ig fenn kell maradniuk. Trabelszi leveléről a krízisközpont illetékese azt mondta: "mindenkinek joga van kommunikálni".

De - tette hozzá - a hatóságoknak olyan értesülésük van, ami "szakértők elemzésén alapul", és a biztonsági intézkedések bírói jóváhagyást nyertek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.