Pénzügyi vezetők tanácskoztak

A G20-ak megállapodtak az IMF reformjáról

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mélyreható reformjáról állapodtak meg szombaton, kjongdzsui tanácskozásukon a G20 csoport pénzügyi vezetői.

2010.10.23 18:02MTI

Az IMF vezérigazgatója történelminek nevezte az elfogadott átalakítást, -mint mondta, "ez a valaha végrehajtott legnagyobb reform az intézmény igazgatásában" - de más résztvevők is elégedetten nyilatkoztak. A több szakaszból álló reformnak véglegesen 2014 januárig kell lezárulnia. A G20 tagországok nyilatkozata szerint ennek végrehajtásával az IMF hatékonyabb és hitelesebb szervezet lesz.

A valutaalap hatalmi viszonyainak átrendezésével a világgazdaság tényleges erőviszonyai kapnak hangsúlyt: az egyre nagyobb gazdasági erőt képviselő küszöbországok - köztük India és Kína - tényleges gazdasági potenciáljuknak megfelelően vehetnek részt a szervezetben. Kína máris üdvözölte az átalakítást: a kínai jegybank kormányzója kjongdzsui nyilatkozatában támogatásáról biztosította a reformot, amely által - mint mondta - a felzárkózó országok nagyobb képviseletet és beleszólást kapnak a valutaalap ügyeibe.

Kína a reform nyomán a 187-tagú szervezet 3. számú tagja lesz, az eddigi 6. helyről előrelépve. Új kvótája 6,19 százalék az eddigi 3,65 százalék helyett. Hasonlóképpen pozitívan nyilatkozott az indiai pénzügyminiszter, miután a reform nyomán India az IMF 8. legnagyobb tagjává lesz, 2,75 százalékos kvótával.

Pranab Mukherdzsi úgy vélekedett, hogy a kvótarendszer most képviseli a valóságos gazdasági erőt, a változtatás nélkül az IMF hitelessége kérdőjeleződne meg. Az új rendszer szerint Oroszország az IMF 9., míg Brazília a 10. tagja lesz. A felzárkózó piacok együttesen 42,29 százalékos súllyal szerepelnek a reform értelmében az IMF új kvótarendszerében.

Európának az új rendszer szerint két helyet kell átadnia a továbbra is 24 tagú Végrehajtó Tanácsban. Az EU-tagországok és Svájc jelenleg összesen kilenc hellyel rendelkeznek a tanácsban: Németország, Franciaország és Nagy-Britannia önálló hellyel bír, Belgium, Hollandia, Spanyolország, Olaszország és Dánia pedig tagállamok egy-egy csoportját képviseli (Magyarország Belgium csoportjához tartozik).

Az új szervezettel kapcsolatban szinte minden visszhang pozitív: Rainer Brüderle német gazdasági miniszter - aki a beteg Wolfgang Scha:uble pénzügyminisztert helyettesítette a tanácskozáson - kijelentette: kellemesen csalódott azzal kapcsolatban, hogy sikerül-e tényleges eredményt felmutatni.

A házigazda Dél-Korea pénzügyminisztere ugyancsak úgy nyilatkozott, hogy a találkozó eredményei várakozáson felüliek. Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója a tanácskozást követő sajtótájékoztatón "álomeredményről" beszélt, mivel - mint mondta - sokan már úgy gondolták, hogy a teljességgel lehetetlen lesz bármit elérni. Strauss-Kahn a reform nyomán az IMF erősödő legitimitását várja.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.