Háború
Ki adott jogot a szerbek megölésére - kérdezte Vucic a NATO-tól
A szerb elnök a Jugoszlávia elleni bombázó hadjárat 24. évfordulóján szólt a nyilvánossághoz.
2023.03.25 10:31ma.huA NATO-nak még felelnie kell a Jugoszlávia ellen 24 évvel ezelőtt a nemzetközi jogot megsértve indított bombázó hadjáratáért - jelentette ki pénteken Aleksandar Vucic szerb elnök.
Vucic az északi Szombor városában az 1999-es, több ezer szerb áldozatot követelő halálos légicsapások áldozatainak emlékére rendezett ünnepségen elmondta, hogy a NATO támadása jelentette azt a pillanatot, amikor "a modern nemzetközi jog végleg meghalt".
"24 év telt el. Elszakították területünk egy részét. Megöltetek 79 gyermeket, 2500 embert, és nemcsak civileket, hanem katonákat és rendőröket is" - állította a szerb elnök. "Kik vagytok ti, hogy megölitek katonáinkat és rendőreinket, akik a saját területükön és országukban vannak? Honnan vettétek a jogot, hogy megöljétek a katonáinkat és a rendőreinket? Ki adta nektek ezt a jogot?"
Vucic emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok vezette katonai blokk megtámadott egy "szabad és szuverén országot", miközben azzal indokolta a lépést, hogy meg kellett állítani a népirtást. Emlékeztetett arra is, hogy a NATO nem kapta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának engedélyét a katonai beavatkozás megkezdéséhez, de mégis folytatta azt.
A szerb vezető szerint a NATO két okból "hajtotta végre az agressziót". Először is meg akarták mutatni, hogy "mi vagyunk a legerősebbek és mindenre képesek vagyunk", másodszor pedig "el akarták venni Koszovót és Metóhiát" Szerbiától - mondta.
Vucic a továbbiakban azt mondta, hogy Szerbia kötelessége, hogy "megpróbáljon megbocsátani", de mindent csak akkor tud elfelejteni, ha megszűnik létezni.
Az elnök beszédét az 1999. március 24-én kezdődött Szövetséges Erők hadművelet, a NATO Jugoszlávia ellen az albán szeparatisták nevében végrehajtott légicsapásainak kezdetének évfordulóján mondta.
A 78 napos légi hadjárat, amely szerb városokat vett célba, arra kényszerítette a jugoszláv fegyveres erőket, hogy kivonuljanak Koszovóból. 2008-ban a szakadár régió egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét az Egyesült Államok és számos szövetségesének támogatásával. A lépést azonban Szerbia, Oroszország, Kína és számos más ország nem ismerte el.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 1:30 Nyolc év után először látogatott Brazíliába Venezuela elnöke
- 0:30 Hosszú szünet után folytatódik a gravitációs hullámok megfigyelése
- 0:00 Napi előrejelzés 12 jegy számára
- 23:30 NAK-GYSZT: nagy a kereslet a magyar gyógynövények iránt
- 22:30 Orosz Pál: az újabb címvédés és a BL-főtábla a cél az FTC-nél
- 21:30 KSH: az első negyedévben 2,8 százalékkal csökkentek a beruházások
- 20:06 Szalay-Bobrovniczky Kristóf: a magyar katonák bizonyították rátermettségüket
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06