Háború

Ausztria a nácizmusról szóló törvény módosításába kezd

A kezdeményezésre azután került sor, hogy egy osztrák katonatiszt állítólag nyilvánosan náci tisztelgést mutatott be.

2022.10.15 13:13ma.hu

Ausztria szigorítani akarja a nácizmus elleni törvényeket, miután a média nyilvánosságra hozta, hogy egy katonatiszt annak ellenére maradt szolgálatban, hogy rajtakapták, amint náci stílusú egyenruhát viselt és a hitleri tisztelgést hajtott végre. Katonai tisztviselők szerint mindössze lefokozták nem katonai szolgálatra.

Alma Zadic igazságügyi miniszter és Karoline Edtstadler alkotmányügyi miniszter pénteken bejelentette, hogy törvénymódosítást terveznek annak érdekében, hogy a köztisztviselőket automatikusan elbocsássák, ha bűnösnek találják őket a nácizmust tiltó, második világháború utáni törvény megsértésében.

"Akit a tiltó törvény alapján elítélnek, annak nincs keresnivalója a közszolgálatban" - mondta az igazságügyi miniszter sajtótájékoztatón újságíróknak.

A nácizmus dicsőítésének minden formája tűrhetetlen támadás demokratikus társadalmunk ellen. Itt zéró toleranciának kell lennie.

A lépésre azt követően került sor, hogy a Kurier című újság szerdán arról számolt be, hogy egy 36 éves altiszt Ausztria déli Karintia tartományából az interneten megrendelt náci emléktárgyak felhasználásával "SS-egyenruhát" készített, amelyhez egy horogkeresztes sisak is tartozott. A férfi állítólag az egyenruhában fényképezkedett, és a hírhedt náci tisztelgést mutatta be különböző alkalmakkor, többek között egy sportklub étkezdéjében, egy futballpályán és egy laktanyában a katonatársak előtt.

A Kurier szerint a klagenfurti bíróság a nyáron 1200 euró pénzbüntetésre ítélte a tisztet, és tíz hónapos feltételes börtönbüntetést szabott ki rá. A védelmi minisztérium fegyelmi tisztviselője azonban nem kérte a vádlott elbocsátását.

A történet nyilvánosságra kerülése után az osztrák védelmi minisztérium közleményt adott ki, amelyben arról számolt be, hogy a tisztet "azonnali hatállyal felmentették a feladatai alól, és nem katonai funkcióban foglalkoztatják".

Alexander Van der Bellen osztrák elnök "megdöbbenéssel" nyilatkozott, miután értesült a tiszt viselkedéséről. Klaudia Tanner védelmi miniszter "hihetetlen helytelen viselkedésnek" minősítette tettét, hozzátéve, hogy a hatóságoknak többet kell tenniük a "tudatosság előmozdítása érdekében" a katonai személyzet körében.

Ausztriát 1938-ban annektálta a náci Németország, és a második világháború után nyerte vissza függetlenségét. Semleges, szuverén állammá 1955-ben nyilvánították, amikor a szövetséges megszállás véget ért.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.