Energiaválság
Ha az idei tél kemény lesz, akkor a következőre mit lehet mondani?
Kadri Simson energiaügyi biztos "nehéz" télre figyelmeztet az energiaválság közepette.
2022.09.30 19:02ma.huAz EU energiaügyi tisztviselői aggódnak amiatt, hogy a hideg idő beálltával milyen hatással lesz a kontinensre az Európában zajló energiaválság - mondta Kadri Simson energiaügyi biztos pénteken újságíróknak.
"A miniszterek aggódtak, ahogy én is, hogy ez a tél nem lesz könnyű számunkra, és a következő tél pedig még nehezebb lesz" - mondta Simson az uniós energiaügyi miniszterek rendkívüli ülését követő sajtótájékoztatón.
A találkozó célja az volt, hogy foglalkozzanak az Európában az egekbe szökő gázárakkal, és hogy sürgősségi intézkedéscsomagot dolgozzanak ki az európai háztartások és vállalkozások megsegítésére a válság közepette.
Az elfogadott lépések között szerepel az energiavállalatok bevételeinek korlátozása és a többletnyereség visszaosztása a fogyasztók között. A terv kötelező energiamegtakarítást is előír: az uniós tagoknak 5%-kal kell csökkenteniük az energiaigényt a csúcsidőszakokban, és 10%-os csökkentést javasolnak a teljes villamosenergia-felhasználásban.
A miniszterek azonban nem tudtak megállapodni a földgáz nagykereskedelmi árplafonjáról, ami az ülés előtt a 15 uniós tagállamból álló csoport egyik legfontosabb követelése volt az Európai Bizottság felé. Közös levelükben a csoport azzal érvelt, hogy az árplafon az egyetlen olyan intézkedés, amely segíthet a blokknak "az inflációs nyomás mérséklésében, a várakozások kezelésében és az esetleges ellátási zavarok esetére keretet biztosít".
Bár az Európai Bizottság nem zárta ki teljesen a földgáz árplafonjának lehetőségét, figyelmeztetett arra, hogy egy ilyen lépés gyengítené a blokk azon képességét, hogy biztosítsa a gázellátást a globális piacon. A litván energiaügyi miniszter, Dainius Kreivys szerint a kérdést egy későbbi időpontban fogják megvitatni.
Mivel a Gazprom szerint az EU-ba irányuló orosz gázszállítások idén akár 48%-kal is csökkentek, az eurózónában az infláció azóta a közelmúlt történelmében először kétszámjegyűre emelkedett. Félő, hogy a helyzet tovább romlik, miután a hét elején egy feltételezett szabotázsakció során megrongálódtak az orosz Északi Áramlat gázvezetékek, ami a közeljövőben súlyosan korlátozza a blokkba irányuló lehetséges gázszállításokat.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:37 Horrorbaleset az M1-esen - el kellett takarni a helyszínt - képek
- 14:35 Meteorológia: az idei szezonban először mértek a Balatonnál óránként 100 kilométerest meghaladó széllökést
- 12:12 Vihar - Leszakította egy szegedi egyetemi épület tetejét a vihar
- 10:08 Vihar - Az orkán erejű szél ledöntötte a sápi református templom tornyát
- 8:05 BRFK: nem indul eljárás a megtiltott gyűlés résztvevői ellen
- 6:04 Újból földrengést mértek Csongrád közelében
- 22:03 Vihar - Meteorológia: a heves zivatarok elhagyták az országot
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06