Világvége
Tokió jóváhagyta a fukusimai szennyvíz óceánba engedését - Kína tiltakozik
Kína kifogásolja Japán radioaktív vízzel kapcsolatos tervét.
2022.07.24 09:49ma.huJapán nukleáris szabályozó hatósága megadta a végső jóváhagyást ahhoz a vitatott tervhez, hogy a megbénult fukusimai atomerőműben tárolt több mint 1,3 millió tonna vizet beleengedjék a tengerbe. A döntés a környezetre gyakorolt kiszámíthatatlan következmények miatt éles reakciót váltott ki a szomszédos Kínából.
"A fukusimai nukleárisan szennyezett víz ártalmatlanítása hatással lehet a globális tengeri környezetre és a Csendes-óceán partján fekvő országok közegészségügyére. Ez semmiképpen sem Japán magánügye" - mondta a pénteki döntésre reagálva Vang Wenbin külügyminisztériumi szóvivő.
"Ha Japán ragaszkodik ahhoz, hogy saját érdekeit a nemzetközi közösség közérdeke fölé helyezze, és ragaszkodik a veszélyes lépéshez, akkor biztosan megfizet felelőtlen magatartásáért, és foltot hagy a történelemben" - tette hozzá.
A Fukusima Daiichi erőmű hűtőrendszerei leálltak, amikor 2011-ben egy 9,0-es erősségű földrengés és az azt követő pusztító szökőár következtében három leolvadás történt. Akkoriban nagy mennyiségű szennyezett víz ömlött a Csendes-óceánba, ami tömeges evakuálásra késztette a Japán keleti partvidékén fekvő területeket.
A reaktorok hűtésére használt vizet azóta is több száz tartályban tárolják az erőműben. Bár a vizet megszűrték, és egy fejlett kezelési eljáráson ment keresztül, amely eltávolította a radioaktív szennyeződés nagy részét, még mindig tartalmaz néhány radioaktív izotópot, főként tríciumot.
A japán nukleáris szabályozó hatóság által pénteken hivatalosan jóváhagyott ártalmatlanítási terv szerint ezt a szennyvizet a fukusimai prefektúra partjaitól mintegy egy kilométerre egy víz alatti alagúton keresztül engedik ki. Tokió reményei szerint a folyamat jövő tavasszal indulhat el, és a kibocsátás évtizedekig is eltarthat, mivel a tríciummal szennyezett vizet lassan kell kibocsátani, és a japán előírásoknak megfelelő szintre kell hígítani.
A japán hatóságok pénteken közölték az erőmű üzemeltetőjével, a Tokyo Electric Power Company Holdings Inc.-vel (TEPCO), hogy "igyekezzen csökkenteni a radioaktív anyagokkal szennyezett víz mennyiségét, és racionalizálja az ürítésre irányuló munkát".
A Japán által az egyetlen járható útnak tartott kibocsátás terve régóta vitákat gerjeszt Japánban és azon kívül is. A Fukusima prefektúra halászai tiltakoznak, mert attól tartanak, hogy a víz káros lehet a lakosokra és az élővilágra. Dél-Koreában és a régió más részein élő aktivisták szintén ellenezték a tervet, ráadásul a kínai kormány is többször hangot adott a szennyezéssel kapcsolatos aggodalmainak.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:48 Meteorológia: hevesebb zivatarok lehetnek szinte az egész országban
- 21:00 Már megint füstöl a MOL környéke - videó
- 20:00 Felborult egy szirénázó mentőautó Budapesten
- 19:50 Brit Nagydíj - Norris újra győzött, a veterán Hülkenberg először a dobogón
- 18:18 Folyamatosak voltak az utórengések szombat éjszaka Csongrád térségében
- 16:17 NGM: a magyar üzemanyagárak a továbbra is kedvezőbben alakulnak a szomszédos országokhoz képest
- 14:16 Sziklaomlás történt egy lengyelországi rézbányában, egy vájár elhunyt
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06