Koronavírus-járvány

Az amerikai külügyminisztérium kivonta Sanghajból diplomatái egy részét

A 25 millió lakosú Sanghajban alkalmazott vesztegzár és egyéb korlátozó, valamint szűrőintézkedések egyikei a legszigorúbbaknak azóta, hogy a vírus megjelent Kínában.

2022.04.12 14:41MTI

Az amerikai külügyminisztérium a koronavírus-járvány sújtotta Sanghaj elhagyására szólította fel főkonzulátusa nem elengedhetetlenül szükséges dolgozóit és családtagjaikat a járványhelyzetre, valamint a vírus terjedésének visszaszorítását célzó, szigorú korlátozó intézkedésekre hivatkozva.

Az amerikai külügyminisztérium hétfőn késő este kiadott közleményében továbbá arról is beszámolt, hogy aggodalmát fejezte ki a kínai hatóságok felé a városban tartózkodó amerikai állampolgárok biztonságát és jólétét illetően.

A 25 millió lakosú Sanghajban alkalmazott vesztegzár és egyéb korlátozó, valamint szűrőintézkedések egyikei a legszigorúbbaknak azóta, hogy a vírus megjelent Kínában. Sanghajban március 28-án léptettek életbe eredetileg két szakaszosra tervezett vesztegzárat, amely alapján előbb a város keleti, majd április 1-étől a nyugati részeit zárták le. Miután azonban a tömeges tesztelések során nagy számú fertőzöttet szűrtek ki a város minden részén, a hatóságok a vesztegzár meghosszabbítása mellett döntöttek. Az intézkedések nyomán azonban a város lakói egyebek mellett akadozó élelmiszerellátásra, élelmiszerhiányra, valamint esetenként a szükséges orvosi ellátás hiányára panaszkodtak. A városban továbbá csaknem száz, ideiglenes kórházat hoztak létre, több tízezer ágyas kapacitást biztosítva a fertőzöttek elkülönítésére. A karanténközpontokkal kapcsolatban azonban szintén sokan panaszkodtak, a többi közt a kényelmetlen körülmények, valamint amiatt, mert a hatóságok a panaszmentes fertőzöttek számára sem tették lehetővé az otthoni karantént. A mereven alkalmazott járványügyi óvintézkedésekre világítanak rá továbbá olyan esetek is, melyek során gyermekeket szüleiktől elválasztva helyeztek megfigyelés alá. A sanghaji hatóságok időközben lehetővé tették azt, hogy egy szülő kiskorú gyermekével együtt vonuljon karanténba a gyermek fertőzöttsége esetén. A kínai internetezők körében nagy port kavart továbbá egy olyan eset is, melyben járványügyi dolgozók agyonverték egy fertőzöttként azonosított sanghaji kutyáját. Az esetet a sanghaji hatóságok egyedi túlkapásnak minősítették, mindazonáltal nem volt példa nélküli, ugyanis Kína más részeiről is érkeztek hasonló beszámolók.

Az Egyesült Államok pekingi nagykövetsége már a múlt héten közölte, hogy lehetővé teszik a sanghaji amerikai főkonzulátus nem nélkülözhetetlen munkatársai számára a város elhagyását. Az amerikai nagykövetség továbbá figyelmeztetést adott ki állampolgárai számára, miszerint "önkényes" járványügyi intézkedésekre kell számítaniuk Kínában. Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő akkor alaptalan rágalmazással vádolta meg az amerikai felet és védelmébe vette a kínai járványügyi intézkedéseket.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.