Háború

Ukrajna kezére került a legfejlettebb orosz elektronikus hadviselési rendszer, az USA már lecsapott rá

A Krasukha-4 egységet, amelyet a Kijev melletti harctéren találtak meg, az Egyesült Államokba szállítják vizsgálatra.

2022.03.26 09:59ma.hu

Ukrán katonák lefoglaltak egy Krasukha-4 rendszert, ami egy teherautóra szerelt parancsnoki modulból és egy különálló, elektronikus hadviselési érzékelőket szállító járműből áll.

A nyugati kémszervezetek máris az Oroszország egyik leghatékonyabb elektronikus hadviselési rendszerének vizsgálatára készülnek, hamarosan meg is kapják az ukránok által elkapott egységet.

A Krasukha-4 rendszert, amelyet nagyméretű radarok és műholdak zavarására terveztek, a Kijev melletti harctéren találták meg, részben sérülten, de egyébként használható állapotban.

A felszerelést valószínűleg közúton szállítják majd az amerikai légierő németországi Ramsteinben található bázisára, mielőtt közelebbi vizsgálat céljából az Egyesült Államokba repítenék.

A NATO katonai vezetői évek óta óvatosak a technológiával szemben, mivel attól tartanak, hogy az képes a szövetség légi figyelmeztető és irányító repülőgépeinek követésére, amelyek konfliktus esetén a légi forgalomirányítás szerepét töltik be.

A berendezés radaros felderítő műholdakat és drónokat is zavarhat.

A Krasukha-4 rendszert vélhetően Szíriában használták a TB-2 Bayraktar drónokat repülő török erők ellen. Az orosz elektronikai hadviselési radar vélhetően megzavarta a drónok vezérlőjelét, aminek következtében azok elvesztették az irányítást és lezuhantak.

Ukrajna TB-2 Bayraktar drónokat használ orosz tankok és páncélozott járművek megsemmisítésére.

A parancsnoki modult az oldalán találták meg, tetején kezdetleges, ágakból álló álcával, ami arra utal, hogy balesetet szenvedett, és az orosz csapatok menthetetlennek ítélték.

Úgy tűnik, hogy a modul megsemmisítésére nem tettek kísérletet.

A 2010-ben hadrendbe állított rendszert egy szélesebb körű rendszer részeként fejlesztették ki, hogy megvédje az orosz földi eszközöket a kémműholdaktól és más légi megfigyelőberendezésektől.

Az orosz szolgálatban Kret néven ismert rendszer hatótávolsága a feltételezések szerint mintegy 300 km.

A zavarórendszer a feltételezések szerint elég erős ahhoz, hogy fizikailag károsítsa egyes repülőgépek érzékeny elektronikus rendszereit.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.