EU

Csehország az Európai Bírósághoz fordul egy határ menti lengyel bánya kiterjesztése miatt

Csehország azt követeli Lengyelországtól, hogy állítsa le a bánya kiterjesztésének munkálatait.

2021.02.26 02:30MTI

Csehország az Európai Bíróságon bepereli Lengyelországot, mert véleménye szerint egy határ menti lengyel külszíni bánya területének kiterjesztése veszélyezteti a szomszédos csehországi települések vízellátását, és súlyos ökológiai problémákat okozhat - döntött a cseh kormány még a hétfői ülésén.

A hivatalos közlés szerint Csehország azt követeli Lengyelországtól, hogy állítsa le a bánya kiterjesztésének munkálatait. A cseh környezetvédelmi minisztérium és a külügyminisztérium közös beadványát a lengyel Turów felszíni barnaszénbánya ügyében február végén, március elején küldik el az Európai Bíróságnak - mutatott rá a közlemény.

Csehország meggyőződése, hogy Lengyelország a felszíni barnaszénbánya működésének meghosszabbításával és területének kiterjesztésével összefüggésben nem tartotta be a kötelező európai uniós szabályokat.

Korábbi nyilatkozatok szerint a csehek különösen azt kifogásolják, hogy a lengyelek érdemben nem hajlandók foglalkozni aggodalmaikkal, és nem adnak konkrét tájékoztatást a bánya területének kiterjesztéséről.

A Turów külszíni barnaszénbánya Lengyelország délnyugati csücskében, a német és a cseh határ közelében terül el. A lengyel hatóságok 2044-ig meghosszabbították a régióban működő szénerőmű működési engedélyét, s egyben döntést hoztak a külszíni barnaszénbányászat kiterjesztéséről, elsősorban a cseh határ irányába. A bánya helyenként több mint 300 méter mély lenne.

A határ menti cseh települések - egyebek között Uhelná, Václavice, Oldrichov na Hranicích és Hrádek nad Nisou - regionális szinten, majd a cseh kormány tárcaközi szinten kért a lengyelektől együttműködést és tárgyalásokat. Prága szerint a lengyelek a csehek kezdeményezéseit többnyire elutasították, és azt állítják, hogy a Turów bánya területének kiterjesztése nem lesz komolyabb hatással a határ menti területekre.

"Lengyelország lényegében nem kommunikál az ügyben Csehországgal, nem ad megfelelő tájékoztatást, és ezzel nehezíti a megoldás megtalálását. Lengyelország eljárása ellentétes az uniós joggal. Ezért fordulunk az Európai Bírósághoz" - szögezte le ismételten Richard Brabec cseh környezetvédelmi miniszter.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.