Korrupciós botrány

Kettészakadt a dél-koreai kormánypárt

A Dél-Koreában kormányzó Új Határ (Szenuri) nevű tömörülés 29 képviselője bejelentette kedden, hogy kilép a pártból, és új formációt hoz létre a hivatalából ideiglenesen felfüggesztett Pak Gun Hje államfő körüli korrupciós botrány miatt.

2016.12.27 09:59MTI

A tervek szerint az Új Konzervatív Párt a Reformért néven futó tömörülés január 24-én kezdi meg működését.

A honatyák döntése nyomán 99 mandátuma maradt a Pak mögött álló kormánypártnak, ami azt jelenti, hogy a legnagyobb ellenzéki tömörülés, a liberális Demokratikus Párt 121 képviselőjével a törvényhozás vezető erejévé vált. A harmadik legnagyobb parlamenti tömörülésnek, a Néppártnak 38 mandátuma van.

“Pak követői elfelejtették a konzervativizmus valódi értékeit és ennek eredményeképp elvesztették a nép bizalmát” – hangsúlyozta közleményében az új politikai csoport. Tagjai egyúttal bírálták az államfő szövetségeseit, amiért nem vesznek tudomást az emberek akaratáról, és védelmükbe veszik Pakot a megvesztegetési botrányban.

Az új párt célja a Szenuriból és a Pak-féle vezetésből kiábrándult konzervatív szavazók megnyerése. A tömörülés közölte: a mostani botrányt szeretné az ország megreformálására és a konzervativizmus valódi értékeinek helyreállítására felhasználni.

Az ellenzéki pártok attól tartanak, hogy a volt Szenuri-tagok a mostani lépéssel Ban Ki Mun leköszönő ENSZ-főtitkár számára kövezik ki az elnökség felé vezető utat. Ban az egyik legnépszerűbb elnökjelöltnek számít, igaz, a diplomata eddig még egyszer sem beszélt nyíltan államfői ambícióiról, csupán arról, hogy szívesen szentelné életét hazájának főtitkári mandátuma december végi lejárta után. Mindenesetre az alakulófélben lévő konzervatív tömörülés egyik befolyásos tagja már jelezte: szeretnék, ha Ban csatlakozna hozzájuk.

Az államfői tisztség ügye azért vált aktuálissá, mert elképzelhető, hogy a következő hónapokban előrehozott elnökválasztást tartanak Dél-Koreában, miután Pak Gun Hje államfőt december 9-én felfüggesztették hivatalából az egyik régi barátnőjét, bizalmasát érintő korrupciós botrány miatt. A dél-koreai alkotmánybíróság legfeljebb hat hónapon belül eldönti, hogy Paknak véglegesen le kell-e mondania, vagy visszakerül tisztségébe. Ha az előbbi valósul meg, akkor 60 napon belül elnökválasztást kell tartani a távol-keleti országban.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.