Illegális bevándorlás

Helyteleníti a nyugati kormányok fellépését a HRW

A terrortámadásoktól és a menekültek jelentette potenciális veszélytől tartó nyugati kormányok kontraproduktív lépéseket vezettek be tavaly a biztonság nevében.

2016.01.27 18:40MTI

Kenneth Roth, a Human Rights Watch (HRW) elnevezésű emberi jogvédő szervezet ügyvezető igazgatója rámutatott, hogy miközben a haláltól és az éhezéstől való félelem 2015-ben milliókat késztetett arra, hogy elhagyják Szíriát és a többi konfliktusövezetet, addig az attól való félelem, hogy "mit is jelentene a menedékkérők beáramlása, különösen Európában, sok kormányt arra késztetett, hogy megpróbálja bezárni a kaput".

Roth elmarasztalta Európát és az Egyesült Államokat azért, mert - különösen a novemberi párizsi támadások nyomán - megengedték, hogy a terrorizmustól való félelem "a kirívó iszlámfóbiának és a menekültek szégyentelen démonizálásának" megerősödéséhez vezessen, ami éppen azokat a közösségeket idegeníti el, amelyek segítséget nyújthatnának a terrorellenes erőfeszítésekben.

A HRW igazgatója szerint az iszlámfóbia a legkevésbé kívánatos eszköz a terrorelhárítás szempontjából.

Az emberi jogvédő szervezet azért Isztambulban tette közzé világjelentését, mert Törökország 2,2 millió szíriai menekültet fogadott be és egyben az Európába tartó migránsok fő kiindulópontja is. Roth óvta a török kormányt - amelynek az EU több milliárd eurós támogatást ígért a migránsok továbbvándorlásának megakadályozása fejében - attól, hogy visszafordítsa Szíriába a menekülteket vagy hogy részese legyen az EU azon erőfeszítésének, hogy "megtagadja az alapvető jogokat az üldöztetés elől menekülőktől".

Az igazgató szerint az az egymillió menedékkérő, aki 2015-ben a tengeren átkelve érkezett Európába, mindössze 0,2 százalékát jelentené az EU lakosságának, ha az uniós tagállamok megállapodnának a letelepítendők szétosztásában. Roth úgy vélekedett, hogy ha menekülők biztonságban és rendezetten érkezhetnének Európába, akkor csökkenne a tengerbe veszők száma és egyúttal könnyebbé válna a bevándorlási illetékesek dolga a biztonsági kockázatok kiszűrésében.

A jelentés szerint az amerikai és az európai politikai döntéshozók a terrorfenyegetést lehetőségként használják fel a bűnüldöző szervek hatásköreinek kibővítésére, beleértve a tömeges megfigyelést.

A 659 oldalas, 90 országra kiterjedő jelentés szerint - amely az uniós országok politikáját egyenként nem tárgyalja - megállapította, hogy Oroszország és Kína évtizedek óta nem látott keménységgel sújtott le a civil társadalomra. A HRW hasonló tendenciát mutatott ki Törökország, Kenya, Szudán, Dél-Afrika és Izrael esetében.

A szervezet ugyanakkor elismeréssel emelte ki, hogy Írországban, Mexikóban és az Egyesült Államokban tavaly engedélyezték az azonos nemű párok házasságát, Mozambikban pedig 2015 óta nem kezelik bűncselekményként a homoszexualitást.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.