Kínvallatás

A román hatóságok készek tisztázni a titkos börtönökre vonatkozó vádakat

A román külügyi tárca emlékeztetett, hogy 2005-ben vizsgálóbizottság alakult a román szenátusban, amelynek jelentése megállapította, hogy nem léteznek Romániában amerikai titkos börtönökre vagy a CIA engedély nélküli fogolyszállításaira vonatkozó adatok.

2014.12.17 17:40MTI

Románia nem rendelkezik bizonyítékokkal, amelyek igazolnák, hogy a területén amerikai titkos börtönök működtek, de kész tisztázni ezeket a vádakat - derült ki a román külügyminisztérium közleményéből.

A dokumentum szerint a washingtoni szenátusnak az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) börtöneiről készített jelentése nem tartalmaz Romániára tett utalásokat.

A román külügyminisztérium szerint a román hatóságok birtokában nincsenek olyan bizonyítékok, amelyek igazolnák, hogy Románia területén titkos börtönök működtek, vagy román repülőtereket használt volna a CIA a foglyok szállítására, illetve fogva tartására.

A román külügyi tárca emlékeztetett, hogy 2005-ben vizsgálóbizottság alakult a román szenátusban, amelynek jelentése megállapította, hogy nem léteznek Romániában amerikai titkos börtönökre vagy a CIA engedély nélküli fogolyszállításaira vonatkozó adatok. Hozzáteszik: ennek ellenére nem vonatkoztathatnak el a vádak további hangoztatásától, és a román hatóságok hajlandók tisztázni ezeket.

A közlemény emlékeztet, hogy folyamatban van már egy erre vonatkozó jogi eljárás. "Az illetékes hatóságok megtesznek valamennyi szükséges lépést ennek a vizsgálatnak a lebonyolítása érdekében a jogállamiság és az emberi jogok elvének teljes mértékű tiszteletben tartásával" - olvasható a közleményben.

Az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának a CIA titkos börtöneiről és kínzásnak minősülő vallatási módszereiről közzétett jelentése nem nevezi meg azokat az országokat, amelyekben az amerikai titkosszolgálat hasonló létesítményeket működtetett, de a The Washington Post című lap a jelentés nyilvános részében használt színkódok alapján azt közölte, hogy a befogadó országok egyike Románia volt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.