Amerikai zavargások

Személyi kamerával szerelik fel az amerikai rendőröket

Obama 263 millió dollárt kért a kongresszustól, az összegből többek között 50 ezer rendőrt az egyenruha hajtókáján viselhető személyi kamerával szerelnének fel.

2014.12.02 12:47MTI

Barack Obama amerikai elnök három évre 263 millió dollárt kért a kongresszustól a fergusoni haláleset által felszínre hozott polgárjogi problémák orvoslására, és felállít egy munkacsoportot, amely azt fogja vizsgálni, miként lehetne javítani a rendőrség munkáját - jelentette be hétfőn Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője.

Fergusonban, St. Louis elővárosában zavargásokat váltott ki, hogy augusztus 9-én egy fehér rendőr, Darren Wilson agyonlőtte a fegyvertelen, afroamerikai Michael Brownt. Tiltakozások újabb hullámát váltotta ki, hogy a vádesküdtszék a múlt hétfőn úgy döntött: nem indokolt Wilsont bíróság elé állítani.

Az elnök által hétfőn igényelt összeg egyebek között fedezné, hogy 50 ezer rendőrt az egyenruha hajtókáján viselhető személyi kamerával szereljenek fel (ez 75 millió dollárba kerülne), és hogy a bűnüldöző szervek tagjait a lakossági bizalom megerősítését célzó kiképzésben részesítsék.

A kamerák viselete a Fehér Ház szerint csökkenthetné a lakosság és a rendőrök közötti bizalmatlanságot, és hozzájárulhatna a fergusoni incidenshez hasonló esetek tisztázásához. Brown halálának körülményeiről ugyanis a szemtanúk egymásnak ellentmondó módon számoltak be.

A rendőrök kameraviselését a fergusoni eset után több helyen követelni kezdték. A St. Louis-i előváros több rendőre már hord ilyet és az ország legnagyobb rendőri szervezetei közül a New York-inál szeptember óta próbaüzembe állítottak ilyen eszközöket.

Az elnök emellett fel kíván állítani egy bizottságot, amelynek feladata annak meghatározása lesz, hogy a 21. századi rendőrség hogyan végezze a feladatát. A testület vezetője Charles Ramsey philadelphiai rendőrfőnök és Laurie Robinson, a George Mason Egyetem professzora, volt igazságügyi államtitkár lesz.

Whitehouse FB-oldal

A Ferguson által felszínre hozott problémáról a Fehér Házban hétfőn tanácskozást tartottak, amelyen az elnök mellett részt vett Joe Biden alelnök, Jack Lew, a pénzügyi, Eric Holder, az igazságügyi és Jeh Johnson, a belbiztonsági tárca vezetője, valamint Robert O. Work, a Pentagon második embere és Michael Botticelli, a Fehér Ház kábítószer-ellenes politikáját meghatározó hivatal vezetője. A megbeszélésen jelen voltak rendőri vezetők, polgárjogi csoportok képviselői és mások is.

Barack Obama, aki - egyelőre legalábbis - nem tervezi, hogy felkeresse Fergusont, nem kívánja törvényileg leállítani azokat a szövetségi programokat, amelyek keretében a helyi rendőrségeket a hadseregnél fölöslegessé vált, katonai jellegű eszközökkel szerelik fel. Azt viszont el akarja érni, hogy dolgozzanak ki olyan követelményeket, amelyek biztosítanák a felszerelés biztonságos alkalmazását.

Az elnök munkatársai egy olyan rendelet előkészítésén dolgoznak, amely arra kötelezné a szövetségi szerveket, hogy működjenek együtt a polgári jogok és szabadságjogok védelmében fellépő szervezetekkel a változtatásokra vonatkozó javaslatok kidolgozásában.

Hétfőn egyébként több városban, így Fergusonban és New Yorkban is újabb tiltakozó megmozdulásokat tartottak. Vasárnap országos feltűnést keltett, hogy a St. Louis Rams amerikaifoci-csapat több játékosa - nyilvánvalóan a lelőtt Brownnal való szolidaritásból - felemelt kézzel vonult pályára az Oakland Raiders elleni mérkőzésen.

A kormány igyekszik

Az amerikai kormányzat igyekszik csökkenteni a rendőrség és a kisebbségi közösségek közötti "fortyogó" bizalmatlanságot - jelentette ki Barack Obama elnök hétfőn, miután a Fehér Házban több miniszterével az oldalán önkormányzati és rendőrségi vezetőkkel, valamint jogvédő csoportok képviselőivel konzultált.

"Ez nem egyszerűen a missouri Ferguson problémája. Ez egy országos probléma" - hangsúlyozta.

Az elnök bejelentette, hogy munkacsoportot állít fel a legjobb rendőrségi gyakorlat tanulmányozására, és szigorúbb ellenőrzést ígért azokkal a szövetségi eszközökkel kapcsolatban, amelyeket a helyi rendőrségek katonai típusú felszerelésére fordítanak.

Barack Obama szerint a cél annak biztosítása, hogy a bűnüldöző szerveken belül ne épülhessen ki "egy militarizált kultúra". Az elnök kifejezte meggyőződést, hogy van lehetőség a bizalom erősítésére, de elismerte, hogy az nem mehet egyik pillanatról a másikra.

Rámutatott azonban, hogy ezúttal másképp mennek majd a dolgok, "mert az Egyesült Államok elnöke ebbe komolyan befektetett". Azt ígérte, hogy ezúttal nem az lesz, hogy a bizottságok és munkacsoportok felállítása után semmi sem történik majd. Obama szerint a rendőrök és a lakosság közötti feszültség ügye "megoldható probléma".

A Fehér Ház hétfőn közzétett egy - Obama elnök által aláírt - jelentést a helyi rendőrségeket felszereléssel ellátó programokról. A dokumentum nem szólított fel arra, hogy a rendőrség ne használjon katonai felszerelést, de azt javasolta, hogy eszköztára "törvényes polgári bűnüldözési célokat" szolgáljon.

A jelentés egyben javaslatot tett arra, hogy egységesítsék a rendőrséget felszereléssel ellátó szervekre vonatkozó szabályokat. 2009 és 2014 között az igazságügyi, a védelmi, a belbiztonsági és a pénzügyi tárca, valamint a Fehér Ház kábítószer-ellenes politikáját felügyelő hivatala együttesen csaknem 18 milliárd dollár értékben juttatta különböző eszközökhöz a bűnüldöző szerveket.

Ezek túlnyomó része irodai felszerelésből, komputerekből és egyéb műszaki eszközökből, személyes védelmi felszerelésből és alapvető lőfegyverekből állt. A katonai eszközök és a nagy tűzerejű fegyverek csak egy kis hányadot képviseltek.

A USA Today című országos napilap szerint egyébként a személyi kamerákkal kapcsolatos kezdeményezés hatása korlátozott lesz, az Egyesült Államokban ugyanis a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) adatai szerint 626 942 rendőr teljesít szolgálatot.

Az elnök egyéb intézkedések mellett felállíttat egy bizottságot, amelynek feladata annak meghatározása lesz, hogy a 21. századi rendőrség miként végezze úgy a feladatát, hogy közben erősíti a lakossági bizalmat. A testület vezetője Charles Ramsey philadelphiai rendőrfőnök és Laurie Robinson, a George Mason Egyetem professzora, volt igazságügyi államtitkár lesz. A bizottságnak 90 napon belül kell előterjesztenie javaslatait.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.