Ukrán válság

Fegyverszállításokat sürget Kijevnek az amerikai szenátus külügyi bizottságának elnöke

"Olyan típusú védelmi fegyverekkel kell ellátnunk Ukrajnát, amelyek megfizettetnék Putyinnal az agresszió folytatásának árát."

2014.08.31 19:38MTI
freedigitalphotos.net/Chuck Felix

Ukrajnának az Egyesült Államok általi felfegyverzését sürgette vasárnap a CNN-nek nyilatkozva Robert Menendez, az amerikai szenátus külügyi bizottságának demokrata elnöke.

"Olyan típusú védelmi fegyverekkel kell ellátnunk Ukrajnát, amelyek megfizettetnék Putyinnal az agresszió folytatásának árát" - mondta az amerikai hírtelevízió élő adásába Kijevből kapcsolt Menendez.

A szenátor szerint az Egyesült Államoknak, az Európai Uniónak és a NATO-nak együtt kell működnie Ukrajna felfegyverzésében. Menendez úgy vélekedett, hogy a megváltozott helyzetben, amikor a szavai szerint Moszkva inváziót hajtott végre Kelet-Ukrajnában, az Obama-kormány is fontolóra vette a fegyverszállítások lehetőségét.

Robert Menendez egyúttal az orosz pénzügyi és energetikai szféra elleni szankciókat sürgetett. Diane Feinstein, a szenátus hírszerzési bizottságának demokrata elnöke az NBC csatornán úgy vélekedett, nem biztos, hogy a szankciókkal hatást lehet gyakorolni Moszkvára, mert azok csak lassan érnék el a Vlagyimir Putyin elnököt nagy arányban támogató orosz embereket.

Diane Feinstein szerint az Egyesült Államoknak közvetlenül Putyinnal kell tárgyalnia, és sürgette, hogy John Kerry külügyminiszter vegye fel vele a kapcsolatot. Mike Rogers, az amerikai képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke a Fox News televízióban az Egyesült Államok és Európa kötelességének nevezte az Ukrajnának nyújtandó "stratégiai segítséget" Oroszország "egyre agresszívabb lépéseivel szemben".

Rogers szerint egy most nyújtandó kisebb és hatékony támogatással meg lehetne előzni azt, hogy később nagyobb arányú segítségnyújtásra legyen szükség. Arra figyelmeztetett, hogy Ukrajnával kapcsolatban Amerikának nem szabad megismételi azt a hibát, amelyet az elnök Szíria ügyében elkövetett.

Barack Obama amerikai elnök a héten ismételten kizárta, hogy az Egyesült Államok katonai akcióba lépjen az ukrajnai válsággal kapcsolatban, és diplomáciai megoldást sürgetett.

Washington nem minősítette ugyan inváziónak azt, hogy Oroszország megnövelte a szakadároknak nyújtott katonai támogatást, de újabb gazdasági szankciókat helyezett kilátásba.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.