Szonár bója a tengerben?

Az amerikaiak felderítési kísérlete miatt riaszthatták a kínai vadászgépet

"Feltételezhető, hogy az amerikai hadsereg repülőgépéről a víz alatti felderítéshez használt szonár bóját dobtak a Dél-kínai tengerbe, s emiatt riasztották azt a kínai vadászgépet, amely a múlt héten veszélyesen közel repült az amerikaihoz."

2014.08.28 10:03MTI
freedigitalphotos.net/anankkml

Az incidensről egy katonai szakértő nyilatkozott a Global Times című lapnak azt állítva, hogy a kínai légierőt az elfogás, illetve feltartóztatás területén szigorú szabályok kötik.

Hozzátette: amennyiben egy a tengeralattjárók mozgásának megfigyelésére használatos szonár bóját dobnak le, és a veszélyt a tengeralattjárók érzékelik, a súlyos provokációnak minősülő lépésre riasztást kérnek a légi erőtől.

Kínai katonai források szerint a P-8-as tengeralattjáró-elhárító járőrrepülőgéppel és a P-3-as tengeralattjáró-vadásszal végzett amerikai megfigyelés Hajnan sziget közelében a kínai atom-tengeralattjárók nyílttengeri mozgására irányult.

Az interneten megjelent képek alapján feltételezhető, hogy Kína az elmúlt hetekben három nukleáris meghajtású, Type 094 típusú ballisztikus rakéták hordozására alkalmas tengeralattjárót állított hadrendbe Hajnan szigeti haditengerészeti bázisán.

Amerikai beszámolók azt hangsúlyozták, hogy az ellenőrzésre levegőbe küldött kínai J-11-es vadászgép tízméteres közelségbe került az egyik amerikai géppel, kockáztatva annak biztonságát.

A pilóta légi mutatványhoz hasonlított manővereit Washingtonban veszélyesnek, szakszerűtlennek és provokatívnak nevezték. Válaszában a kínai védelmi tárca úgy vélte, hogy az akciót szakszerűen hajtották végre akkor, amikor az amerikai gépek 220 kilométeres távolságba érkeztek a dél-kínai Hajnan partjaihoz.

Az amerikai és a kínai hadsereg illetékesei szerdán a nyílt tengerekre vonatkozó légi és tengeri biztonságról kezdtek kétnapos egyeztető tárgyalást.

A Pentagon előzetesen jelezte, továbbra is folytatni kívánják tevékenységüket a nemzetközi légtérben és vizeken, Washington felelősséget érez a Csendes-óceáni térségben lévő szövetségesei iránt, akikkel a lehető legtöbb információt meg kívánja osztani.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.