Svájc

A jelek szerint leszavazták a világ legmagasabb minimálbérét

A svájci szavazók hagyományosan elutasítják az olyan javaslatokat, amelyek véleményük szerint kárt okoznának az ország gazdasági sikerének.

2014.05.18 18:52MTI
freedigitalphotos.net/Boykung

Nem szavazták meg a svájciak a vasárnapi referendumon az óránként 22 svájci frankos (5500 Ft) minimálbér bevezetését a köztelevízió első adatai szerint. Ugyancsak elvetették az eddigi eredmények alapján 22 új svéd Gripen harci gép vásárlását is.

A svájci szavazók hagyományosan elutasítják az olyan javaslatokat, amelyek véleményük szerint kárt okoznának az ország gazdasági sikerének. Bírálói szerint az általános és egységes minimálbér rontaná a versenyképességet, és munkahelyek elvesztéséhez vezetne.

Egyes szektorokban már eddig is volt minimálbér, másokban nem. "A szavazás eredménye egyértelmű elutasítás lesz" - mondta Claude Longchamp a gfs.bern közvélemény-kutató intézettől az SRF tv-ben, azt jósolva az első eredmények alapján, hogy az igenek aránya mindössze 30 százalékot ér majd el vagy még kevesebbet.

Később az intézet Twitter-üzenetében már csak 23 százaléknyi igent közölt, hozzátéve, hogy a hibahatár 3 százalék. Az órabér 22 svájci frankos minimuma a legmagasabb lett volna a világon. A Gripen-vásárlást az eddigiek szerint csak szoros különbséggel szavazták le a svájciak.

A Saab cég harci gépeinek ára összesen 2,56 milliárd euró (780 milliárd Ft) a szerződésben, amelyet a referendum a jelek szerint most mintegy 52 százalékkal meghiúsított, csapást mérve a svéd vállalatra is.

A kormány a Northrop F-5 Tiger gépeinek öregedő flottáját szerette volna lecserélni. "Most már gyakorlatilag az is világos, hogy a Gripeneket ma nem fogjuk megvenni" - mondta Longchamp az SRF-nek.

A harmadik kezdeményezésre, miszerint a gyermekek vagy függő helyzetben lévő személyek elleni nemi visszaélés miatt elítélteket egész életükre fosszák meg a gyermekekkel vagy függő helyzetű személyekkel kapcsolatos szakmai vagy jótékonysági tevékenységtől, a gfs.bern adatai szerint mintegy 63 százalék mondott igent. Genfben 74,2 százalék volt ez az arány az eddigi eredmények alapján.

A hibahatár itt is 3 százalék. Svájcban a népszavazási kezdeményezések elfogadásához a lakosság és a kantonok többségének beleegyezése kell.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.