Ukrán válság

Az oroszok humanitárius katasztrófával riogatnak, az EU szankcionál

Ha minden igaz, naponta 5-6 ezer megkeresést kapnak az ukrán állampolgároktól - nyilvános az Európai Unió újabb feketelistája.

2014.04.29 12:10MTI

Egyre jobban érzékelhetőek egy fenyegető humanitárius katasztrófa jelei Ukrajnában - jelentette ki az orosz Szövetségi Migrációs Szolgálat (FMSZ) vezetője kedden, a parlament felsőházában tartott éves beszámolójában.

Konsztantyin Romodanovszkij azt mondta, naponta 5-6 ezer megkeresést kapnak ukrán állampolgároktól, akik szeretnének áttelepülni vagy hosszú időre Oroszországban maradni. "Ez nagyon komoly szám, korábban egyetlen ilyen kérelem sem volt. Nem csökken az aggodalmunk" - tette hozzá.

A tartózkodási kérelmeket alapvetően Moszkvában, Szentpéterváron, a Moszkvai és a Leningrádi területeken, valamint az Ukrajnával határos oroszországi régiókban nyújtják be tömegesen az emberek. "Félnek a kialakult helyzettől, keresik az összes lehetőséget, hogy hosszabb ideig Oroszországban maradhassanak: orosz állampolgárságot, tartózkodási engedélyt, ideiglenes lakhatási engedélyt, munkavállalási engedélytkérnek " - mondta el az orosz migrációs hatóság vezetője.

Konsztantyin Romodanovszkij úgy ítélte meg, hogy "Ukrajna nehéz helyzetben van", az orosz migrációs szolgálat pedig igyekszik segíteni a hozzá forduló ukránoknak.

Az FMSZ elnöke arról is beszámolt a felsőháznak, hogy a márciusban Oroszországhoz csatolt Krím félszigeten 525 ezer orosz állampolgárság iránti kérelmet kaptak és eddig 400 ezer orosz személyi igazolványt adtak ki a kérelmezőknek. Azt remélte, hogy "időben" megkapja minden krími lakos az orosz állampolgárságot igazoló dokumentumot. Hozzátette, hogy naponta 20 ezer igazolványt készítenek, és ha ilyen ütemben folytatják a munkát, akkor határidőre végeznek azzal.

A Krím félsziget és Szevasztopol város Oroszországhoz csatlakozásáról március 18-án Moszkvában aláírt megállapodás szerint három hónap alatt kell kiadni az orosz igazolványokat a krími lakosoknak.

Olga Kovityidi szenátor, az orosz parlament felsőházának krími képviselője ugyanakkor aggasztónak nevezte, hogy nagyon sokan várnak a félszigeten, azon belül is Szevasztopolban az orosz igazolványokra.

Közben az Európai Unió nyilvánosságra hozta kedden annak az újabb 15 személynek a nevét, akik ellen szankciókat - vízumtilalmat, illetve bankszámlazárlatot - vezetett be, az ukrajnai válságba való orosz beavatkozás miatt.

A bővített feketelistára ezúttal tíz orosz állampolgár és a délkelet-ukrajnai szeparatisták öt vezetője került fel. A döntéssel 48-ra nőtt azoknak a személyeknek a száma, akik ellen az EU szankciókat vezetett be. A büntetőintézkedések újabb köre ezúttal nem érint üzletembereket. Az EU-tagállamok uniós nagykövetei hétfőn döntöttek a szankciós lista kibővítéséről, az erről szóló rendelet pedig kedden jelent meg az EU hivatalos közlönyében.

Az unió vagyonbefagyasztással és utazási tilalommal sújtja Dmitrij Kozak orosz miniszterelnök-helyettest, Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnököt, Igor Szergunt, a katonai hírszerzés (GRU) főnökét, Oleg Belavencevet, az orosz elnök krími képviselőjét, Oleg Szavelcev Krím-ügyi minisztert, Szergej Menyajlót, Szevasztopol kormányzóját, Ljudmila Sevcovát és Szergej Nyeverovot, az orosz parlament alsóházának alelnökeit, Olga Kovityigyi szenátort és Igor Sztrelkovot, a GRU munkatársát.

A délkelet-ukrajnai személyek közül Herman Prokopjev és Valerij Bolotov szeparatista mozgalmi vezető, Andrij Purgin, a "donyecki népi köztársaság" vezetője, valamint Denisz Pusilin és Szerhij Ciplakov, Purgin két munkatársa került rá a feketelistára.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió szankciós listája közötti jelentős különbség, hogy az európaiak nem vettek célba nagybankokat, energetikai, illetve más - részben Vlagyimir Putyin orosz elnök személyéhez áttételesen kötődő - ipari nagyvállalatokat, vállalati vezetőket.

Az EU az úgynevezett háromlépcsős reagálás politikáját hirdette meg márciusban. Először lemondtak különböző tanácskozásokat az oroszokkal, majd - a második lépcsőt több alszakaszra bontva - fokozatosan egyre több személlyel szemben rendeltek el beutazási tilalmat, illetve fagyasztották be az érintettek Európában elérhető javait. A harmadik lépcsőt jelentené az átfogó gazdasági büntető intézkedések sorozata, de az unió erre mindmáig nem szánta rá magát, abban bízva, hogy az oroszok felismerik a feszültség enyhítésének szükségességét.

Brüsszelben hivatalos közlések szerint még mindig készül a lehetséges szankciós lépések "hatástanulmánya", amely azt is figyelembe venné, milyen következménnyel járhatnának az esetleges orosz ellenlépések.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.