Sérült a volt francia államfő magánélete

Bevonják a Sarkozy bizalmas megbeszéléseiről készült felvételeket

Nicolas Sarkozy volt államfő (2007-2012) és felesége, Carla Bruni-Sarkozy magánélet intimitásának megsértése miatt tett feljelentése nyomán elrendelte a párizsi legfelsőbb bíróság pénteken azon hangfelvételek bevonását, amelyeket tudtuk nélkül készített az egyik elnöki tanácsadó 2011-2012-ben az Elysée-palotában a köztársasági elnök és tanácsadói közötti stratégiai megbeszéléseken.

2014.03.14 15:09MTI
MTI, archív

A felvételeket készítő Patrick Buisson 10 ezer eurós (3,1 millió forintos) kártérítést köteles fizetni a volt államfőnek és ugyanennyit a feleségnek. Basile Ader, a hanganyag néhány részletét leközlő Atlantico jobboldali internetes újság ügyvédje bejelentette: fellebbez a döntés ellen, miután a lap csak olyan felvételeket hozott nyilvánosságra, amelyekben közügyekről esik szó.

Szerinte a bíróság megtagadta a sajtótól azt a jogot, hogy egy hírt úgy illusztráljon, ahogy szeretne, s ez ellenétes az Emberi Jogok Európai Bíróságának joggyakorlatával.

Thierry Herzog, a volt államfő ügyvédje viszont "teljes megelégedéssel" fogadta a bíróság döntését. Richard Malka, a volt first lady ügyvédje szerint pedig a bíróság kimondta: "a cél soha nem szentesítheti az eszközt, s a legfontosabb a magánélet védelme".

A legfelsőbb bíróság elrendelte a hangfelvételek 24 órán belüli visszavonását, amennyiben ez nem történik meg, egy hónapig napi 5 ezer eurós (157 ezer forintos) bírság sújtja az Atlanticót. A lap jelezte, hogy tiszteletben tartatja a döntést.

A feljelentés alapvető célja az volt, hogy a rendőrség lefoglalja az állítólag több száz órányi hanganyagot, és megakadályozza, hogy újabb részletek kerüljenek nyilvánosságra.

Nicolas Sarkozynek - aki ellen több olyan bírósági eljárás is folyamatban van, amelyek ellehetetleníthetik a tervezett politikai visszatérését - a döntés az első "győzelem" az igazságszolgáltatás előtt.

A Le Monde című napilap múlt pénteken írta meg, hogy a rendőrség Nicolas Sarkozy volt államfőt (2007-2012) leköszönése után, 2013-ban lehallgatta annak az ügyészi eljárásnak a keretében, amely a Moammer Kadhafi néhai líbiai vezetőtől még a 2007-es elnökválasztási kampányhoz érkezett állítólagos támogatás kivizsgálására indult.

A lehallgatások során az ügyészség azonban egy másik ügyben jutott olyan információkhoz, amelyek miatt február 26-án befolyással való üzérkedés és nyomozási titok megsértése miatt eljárást indítottak.

Sarkozy és ügyvédje egyik telefonbeszélgetéséből ugyanis kiderült, hogy az úgynevezett Bettencourt-ügyben, amelyben érintett a volt elnök, a semmítőszék egyik magas rangban lévő bírója, Gilbert Azibert a folyamatban lévő nyomozás részleteiről folyamatosan tájékoztatja a volt államfő ügyvédjét.

Cserébe Sarkozy állítólag egy monacói kinevezést ígért a bírónak. A semmitőszék kedden Sarkozy kérését elutasította, aki szerette volna visszakapni a Bettencourt-ügyben a rendőrség által lefoglalt naptárjait. Noha az ügyben ejtették a vádakat a volt elnök ellen, az iratok tartalmazhatnak ellene terhelő adatokat más ügyekben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.