Vallás? Politika?

Kína a kunmingi vérengzés áldozatait gyászolja

A kínai politikai vezetők és a népfront 2200 tagja néma csenddel emlékeztek a terroristák hét végi kunmingi véres merényletének áldozataira.

2014.03.03 13:17MTI

Március elsején a délnyugat-kínai Jünnan tartomány székhelyének zsúfolt vasútállomásán fekete ruhába öltözött emberek hosszú pengéjű késekkel támadtak civilekre, akik közül legalább 29-et megöltek, több mint 140-et pedig megsebesítettek.

A véres öldöklést mintegy tucatnyi támadó követte el, közülük négyet lelőttek, egy nőt megsebesítettek és elfogtak. A kínai hatóságok egyértelműen állítják, hogy a támadást hszincsiangi szakadárok tervezték meg és követték el. Hasonló késelésekre korábban már volt példa az északnyugati országrészben, a muszlim ujgurok lakta területeken.

Kunmingban vasárnap este a helyszínen több száz ember gyertyafényes virrasztást tartott, az internetet ellepték az áldozatok hozzátartozói és szemtanúk által közreadott - csak erős idegzetűeknek szánt - képes beszámolók. A városban rendőrjárőrök cirkálnak, az emberek félnek, az ismeretlen számú, szökésben lévő gyanúsítottakat nagy erőkkel keresik. Kunming ujgurok lakta városrészét fokozott ellenőrzésnek vetették alá. A helyi repülőtéren ugyancsak alaposabbá tették az utasok és csomagjaik átvizsgálását, megnövelték a biztonsági személyzet létszámát. Kunmingba több nagyváros, köztük Peking, Sanghaj, Csengtu és Kanton kórházaiból összesen 27 szakorvost küldtek a sérültek elsősorban pszichológiai kezelésére.

A kínai média beszámolt Vlagyimir Putyin Hszi Csin-ping kínai elnöknek küldött üzenetéről, amelyben az orosz elnök együttérzéséről biztosította kollégáját, és felajánlotta a még szorosabb együttműködést a terrorizmus ellen. A sajtó idézte Ban Ki Mun nyilatkozatát, amelyben az ENSZ-főtitkár elítélte az ártatlan emberek elleni támadást. Az esettel kapcsolatban Washington, Párizs, Berlin, Tokió és Hanoi is megszólalt, továbbá szóvivője útján Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Míg a többség kerülte a "terrorizmus" vagy "terroristák" kifejezést, az ENSZ Biztonsági Tanácsa közös nyilatkozatában a leghatározottabban elítélte a "terrortámadást".

A Hszinhua állami hírügynökség hétfői jegyzetében arra panaszkodott, hogy egyes nyugati médiaorgánumok tudósításaikban "eltorzították" a kunmingi eseményeket, ami a "szégyenletes kettős mérce" megnyilvánulása. A szerző úgy vélte, azzal, hogy a mészárlást nem nevezték nevén, vagyis "terrorcselekménynek", csak "sót szórtak Kína sebébe". A Hszinhua visszautasította azokat a megközelítéseket, amelyek szerint a történtek Peking nemzetiségi politikájának a következményei, s a kínai hatóságok eltúlozzák a veszélyt, "csak hogy lecsaphassanak az ujgurokra".

A Global Times című angol nyelvű napilap vasárnapi közvélemény-kutatásában szereplők 75 százaléka úgy vélte, hogy a kunmingi támadás célja országos pánikkeltés volt, háromnegyedük gondolta azt, hogy egyfajta provokációnak szánták a héten kezdődő "két ülésszak", a népfront és a parlament éves ülése előtt. A válaszadók 80 százaléka fogalmazta meg kétségeit az ország terrorelhárítási képességeit illetően. A lap szakértői terrorizmusellenes törvényt sürgetnek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.