Pattanásig feszülve

Ukrán válság - Kaukázuson inneni krétakör

Hétfői brüsszeli tanácskozásukon az uniós országok külügyminiszterei áttekintik a pattanásig feszült ukrajnai helyzetet, és elsősorban abban igyekeznek közös álláspontra jutni, hogy miként lehet a legjobb eséllyel elkerülni az erőszak fellángolását.

2014.02.09 17:29MTI

Magyarország számára az ukrajnai stabilitás és nyugalom megőrzése kiemelten fontos kérdés. Az ország határos Ukrajnával, tehát a dolgok rosszabbra fordulása esetén egy esetleges menekültáradattal az első vonalban kellene megbirkózniuk a magyaroknak. A másik ok, hogy Ukrajnában nem elhanyagolható lélekszámú magyar kisebbség él, és félő, hogy ők a legközvetlenebb elszenvedői lennének az elszabadult indulatoknak.

Ukrajnában jelenleg hatalmi harc folyik az oroszbarátnak tekintett Viktor Janukovics elnök és a magát nyugatbarátnak mondó ellenzék között. E hatalmi harc szereplői mögött Moszkva és a Nyugat verseng egymással az Ukrajna fölötti befolyásért.

Van azonban az eseményeknek egy sajátos magyar olvasata is. Ukrajnában az oroszok nem csupán a hatalmas medve képében fenyegető szomszédot, hanem egyben a legjelentősebb nemzeti kisebbséget is jelentik az országon belül. Aki Ukrajnában a nemzeti kisebbségek jogaira fogékonyabb a másik félnél, az elsősorban az orosz kisebbség jogaira fogékony, de nem lehet teljesen süket a többi, például a magyar kisebbség jogköveteléseire sem. Az orosz befolyás ellen küzdő ellenzéken belül ugyanakkor nem könnyű szétválasztani egymástól a nyugatbarát demokratát attól az ukrán nacionalistától, aki semmilyen kisebbségi jogot nem kíván biztosítani az ukrajnai oroszoknak, de ugyanígy a többi, például a magyar kisebbség tagjainak sem.

Az uniós országok természetesen nem mind egyformán ítélik meg a helyzetet. Azok, amelyek messzebbről szemlélik a válságot, hajlamosabbak arra a hozzáállásra, hogy keményen fel kell lépni Janukovicsék ellen, uniós beutazási tilalommal, valamint bankszámla-befagyasztással kell sújtani az ukrán hatalmi gépezet azon tagjait, akik tüntetők haláláért felelősek.

Ha a Nyugat el akarja érni azt, hogy Ukrajna az ő demokratikus értékeit válassza - és ne a Vlagyimir Putyin által beígért, majd nagyrészt visszatartott, most pedig lebegtetett 15 milliárd dollárt -, akkor nem sújthatja szankciókkal azt a vezetést, amelytől hajlékonyságot remél, másfelől vélhetőleg egy jelentősebb összegről szóló csekket is célszerű mellékelnie az Emberi Jogok Európai Egyezményének díszkiadásához.

Az ukrán pénzügyi nehézségek áthidalását célzó uniós, illetve IMF-es támogatási csomag gondolatát minden brüsszeli diplomata pedzegeti ugyan, de egyelőre senki nem meri nagyságrendileg sem megjósolni az összeget.

A Kaukázusi krétakör dilemmája sejlik fel a folyamatok mögött. Eljöhet az a pillanat, amikor az Ukrajnában egymással szemben álló két tábor egyikét a háttérből támogató külső erőközpont belátja: szakításig, az erőszak felszításáig nem szabad feszítenie a húrt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.